Robert Del Naja i Daddy G

W wywiadzie dla URB Magazine, Massive Attack wypowiedzieli się na temat swoich współpracowników – byłych, obecnych i być może – przyszłych. Grant „Daddy G” Marshall przyznał, że jak dotąd tylko jedna osoba nie odpowiedziała na zaproszenie do współpracy – była to Patti Smith, która najprawdopodobniej nie została o propozycji poinformowana przez swojego menagera.

Zapytany o innych artystów, z którymi Massive Attack mogliby nawiązać współpracę, Daddy G wymienił Annie Lenox, Polly Harvey oraz… George’a Michaela. „Robert miał też jakiś epizod z Mike’iem Pattonem z Faith No More. A jako duet nawiązaliśmy kontakt z Tomem Waitsem, ale to nigdy nie wypaliło” – opowiada dalej Marshall.

Nad nowymi utworami, Massive Attack pracują teraz z większym zespołem. Ponieważ ani Robert ani Daddy G nie umieją grać na konkretnym instrumencie,m zazwyczaj praca opierała się na samplowaniu i przekształcaniu dźwięków elektronicznych. „Trochę z tego wyrośliśmy, dojrzeliśmy. Teraz chcemy popracować z żywym zespołem”.

A w czym aktualnie inspiracji szukają ikony trip-hopu? Raphael Saadiq, Mos Def, the Gorillas, TV on the Radio (chociaż już nie istnieją) oraz… Tricky i Portishead. Jak widać ikona do ikony plecami się nie odwraca. Niektórych moze zaskoczyć, innych – znających ostatnie zainteresowania Tricky’ego – niekoniecznie, ale w playlistach Roberta i Daddy znajduje się także muzyka reggae.

Podczas koncertów Massive Attack będą dalej używać elektronicznych ekranów LED.  „Takie ekrany robią wrażenie i naprawde zapadają w pamięć. Dzięki temu idąc na nasz koncert – nie nudzisz się. Wychodzisz z niego i wiesz, że to jest coś, co zapamiętasz na długo”. Ekrany pokazują hasła, które często odbierane są jako manifest polityczny. Marshall wyjaśnił jednak, że nie chodzi tu o wbijanie publiczności przekonań politycznych – te hasła, to rzeczy oczywiste, na które każdy z nas powinien zwrócić uwagę. „Niektóre z nich są sarkastyczne, inne zabawne inne bezsensowne. Ale to są luźne myśli, które przyszły nam do głowy”.

Cały wywiad z Massive Attack dostępny jest na stronach URB Magazine.