Jeden z najbardziej szanowanych brytyjskich zespołów, gwiazda tureckiej sceny alternatywnej, queer saksofonista-eksperymentator z Norwegii, nowe twarze młodego polskiego jazzu oraz intrygująca wokalistka i jej bezkompromisowe brzmienie. Wszyscy wyżej wymieni wykonawcy wzmacniają program 19. edycji Tauron Nowa Muzyka Katowice 2024. Karnety i bilety na festiwal dostępne do nabycia na stronie https://festiwalnowamuzyka.pl/!

To już piąty rzut artystów, którzy poszerzają program tegorocznej edycji festiwalu. W czerwcu w Katowicach usłyszymy m.in. Leftfield, czyli jeden z najbardziej szanowanych i innowacyjnych brytyjskich zespołów. Ich debiutancki album „Leftism” z 1995 roku pozostaje jedną z najważniejszych płyt w historii muzyki elektronicznej. Od 2010 roku Leftfield działa jako projekt solowy jednego z założycieli grupy, Neila Barnesa. Za sprawą gościnnego udziału licznych wokalistów, występy Leftield nie przypominają anonimowego show klubowego, tylko pełnoprawny koncert.

Na festiwalu nie zabraknie też bardziej euforycznej wersji muzyki klubowej. Evian Christ produkował muzykę dla takich artystów, jak Kanye West i Travis Scott. Jednak w ostatnich latach skupił się na rozwijaniu dziedzictwa muzyki trance. Jego debiutancki album „Revanchist” z 2023 roku eksploruje ukryty potencjał gatunku w zakresie wywoływania najpełniejszego uczucia wzniosłości i dostarczania niezrównanych wrażeń tańczącym.

Innymi tropami podąża Bendik Giske, artysta i saksofonista, którego ekspresyjne wykorzystanie fizyczności, wrażliwości i wytrzymałości wywołało falę uznania wśród krytyków. Jak pisał o nim The Quietus: „Giske działa z myślą artysty konceptualnego, wyposażonego w intelektualne narzędzia teorii queer i treningi na parkiecie z berlińskiej sceny techno”. Każdy element jego show – czy to umiejscowienie mikrofonu, aranżacja światła, czy kreatywny projekt dźwięku – jest starannie przemyślany pod kątem maksymalnego oddźwięku wśród publiczności. 

Silny pierwiastek kobiecy zapewnią dwie intrygujące artystki z Turcji i Polski. Tuğçe Şenoğul ze Stambułu jest uważana za jedną z najbardziej wpływowych tureckich kompozytorek, autorek tekstów i performerek, a jej innowacyjne wydawnictwa i współpraca niezmiennie zachwycają publiczność. Podczas 19. edycji Tauron  Nowa Muzyka Katowice wystąpi razem z Wojtkiem Kucharczykiem.

Z kolei Artificialice to intrygujący projekt stworzony przez piosenkarkę i autorkę tekstów Alicję Sobstyl. Artystka łączy hipnotyczny wokal przywodzący na myśl Björk, świeże aranżacje w stylu Hiatus Kaiyote i bezkompromisowe brzmienia elektroniki zainspirowanej twórczością Sophie czy Arca. Występ Artificialice może być jednym z zaskoczeń festiwalu.

W Katowicach nie zabraknie również świeżego jazzu. Immortal Onion x Michał Jan to jeden z najciekawszych reprezentantów nowej fali gatunku w Polsce. Trójmiejski zespół bywa nazywany przez krytyków polską odpowiedzią na BadBadNotGood. Wyjątkowe brzmienie nieśmiertelnej cebuli udowadnia, że fuzja nowoczesnego jazzu z elektroniką może być wciąż świeża i porywająca.

To wciąż jeszcze nie koniec ogłoszeń. Już niebawem kolejni artyści dołączą do programu 19. edycji Tauron Nowa Muzyka Katowice. Między 20 a 24 czerwca 2024 roku Strefa Kultury w Katowicach ponownie będzie pulsować muzyką i przyciągnie tysiące gości. Niepowtarzalne emocje, zapadające w pamięć koncerty, wyjątkowi artyści i unikatowa lokalizacja – oto najkrótszy przepis na festiwal Tauron Nowa Muzyka Katowice. Warto odwiedzić go ponownie.

Sponsorem festiwalu jest Tauron Polska Energia. Współgospodarzem Miasto Katowice.

Tauron Nowa Muzyka Katowice 

20-23.06.2024

● Artificialice ● Bendik Giske ● Bicep present Chroma AV set ● 

● Chase & Status dj set ● Clark ● Evian Christ ● Dasha Rush ● Dorisburg ●

● DVS1 ● Hector Oaks ● IAMDDB ● Immortal Onion x Michał Jan ●

● Kelly Moran ● KOKOKO! ● Kruder & Dorfmeister AV live ● Leftfield ● 

● Luigi Tozzi & Feral live ● Martin Kohlstedt ● Nabihah Iqbal ● Nihiloxica ● 

● Red Axes ● Robag Wruhme ● Robert Henke presents CBM 8032 AV ●

● Tuğçe Şenoğul feat. Wojciech Kucharczyk ● i wielu innych…●

Więcej na: http://festiwalnowamuzyka.pl