Fontaines DC, Massive Attack i Young Fathers ogłosili przedsprzedaż ekskluzywnego, limitowanego wydania płyty winylowej w celu wsparcia działań Lekarzy bez Granic (MSF) w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu. Wersja cyfrowa płyty, według tego, co widzę na Bandcampie ma kosztować… 999 funtów.

Winyl w przedsprzedaży można zamówić za około 25 funtów. Przedpremierowe zamówienie wyłącznie wersji cyfrowej to… prawie tysiąc funtów. Na szczęście wraz z zamówieniem winyla otrzymuje się wersję cyfrową. Jaki to ma sens nie wiem. Ja zamówiłam winyla, bo i tak bym to zrobiła 🙂

Płyta 12-calowa zawiera utwory Fontaines DC oraz Massive Attack/Young Fathers. Okładka „ceasefire” została zaprojektowana przez 3D z Massive Attack. Inicjatywa obejmuje również sprzedaż limitowanej edycji, dużej odbitki okładki z autografami artystów.

Na tylnej stronie płyty znajdują się słowa napisane na tablicy w szpitalu w Gazie przez lekarza Lekarzy bez Granic, dr Mahmouda Abu Nujaila. Słowa te, które stały się viralowe w mediach społecznościowych, przedstawiają rozpacz personelu medycznego i cywilów w Gazie. Niestety, dr Nujaila zginął w ataku kilka tygodni później:


KTOKOLWIEK ZOSTANIE DO KOŃCA OPOWIE HISTORIĘ,

ZROBILISMY CO MOGLISMY. PAMIĘTAJCIE NAS.

Mimo powtarzających się śmiertelnych ataków na personel, medyków, chirurgów i konwoje pomocy, wolontariusze Lekarzy bez Granic nadal zapewniają krytyczne wsparcie cywilom w Strefie Gazy.

Fontaines DC, Massive Attack i Young Fathers tym wydawnictwem chcą wyrazić poparcie dla niesamowitego personelu Lekarzy bez Granic pracującego dzisiaj w Gazie, jako oświadczenie o natychmiastowym zawieszeniu broni w Gazie i na Zachodnim Brzegu oraz w solidarności z narodem palestyńskim żyjącym pod brutalną okupacją wojskową.

Fontaines DC, Massive Attack & Young Fathers przekażą 100% zysków z tego przedsięwzięcia promocyjnego na rzecz działań ratunkowych Lekarzy bez Granic (Wielka Brytania – numer charytatywny: 1026588) w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu. Całkowita darowizna ma wynieść ponad 150 000 funtów.

3D (Massive Attack) powiedział: „Godziny obrazów grozy w Gazie, gdzie szpitale i szkoły są bombardowane w pył, a niewinni cywile, dziennikarze i lekarze giną w niewypowiedzianej liczbie, zostały znacznie pogorszone przez ponad dziesięć tygodni absolutnej porażki politycznej.

Jesteśmy pełni szacunku dla medyków Lekarzy bez Granic, którzy ryzykują życie, aby pomóc cywilom w Gazie. EP „Ceasefire” jest hołdem dla nich i ich niewiarygodnej, trwającej pracy w naprawdę nieopisanych okolicznościach. Stajemy w solidarności z narodem palestyńskim.”

Fontaines DC powiedzieli: „Fontaines DC dołącza do milionów ludzi na całym świecie, domagając się natychmiastowego zawieszenia broni i trwałego zakończenia brutalnej okupacji Palestyny przez Izrael.

Od października Lekarze bez Granic działają w Gazie, gdzie każdy człowiek jest celem IDF, ryzykując życie, aby udzielić niezbędnej opieki tysiącom rannych podczas brutalnych ataków Izraela na głodujących i bezbronnych. Czujemy się całkowicie bezradni w tym, co możemy zrobić w tym momencie, ale mamy nadzieję, że nasz mały wkład w ten album pozwoli zebrać desperacko potrzebne fundusze dla Lekarzy bez Granic w Gazie. Pokoju teraz. Wolna Palestyna.”

Natalie Roberts, dyrektor wykonawcza MSF powiedziała: „Po ponad dwóch miesiącach wojny, nieustanne i nieuzasadnione ataki Izraela na Gazę spowodowały bezprecedensowe i katastrofalne szkody wśród ludności cywilnej. Nigdzie nie jest bezpiecznie. Szpitale przepełnione chorymi i rannymi są ostrzeliwane lub napadane przez siły izraelskie, zabijając lekarzy, pracowników służby zdrowia, naszych kolegów. Nasze zespoły nadal robią wszystko, co mogą, bez nawet podstawowych gwarancji bezpieczeństwa. Desperacko chcemy zrobić więcej, ale do tego potrzebujemy natychmiastowego i bezwarunkowego zawieszenia broni.

Wielkie podziękowania dla Massive Attack, Fontaines DC i Young Fathers za całe ich wsparcie.”

*Egzemplarze zostały spakowane w różnych kombinacjach kolorowego winylu i okładek. Wszystkie zamówienia są wybierane losowo.

Premiera 1 kwietnia. Płytę możecie zamówić tu: https://fontainesdc-massiveattack-youngfathers.bandcamp.com/album/ceasefire