Już w maju Beth Gibbons (nie sądzę, żeby trzeba ją było tu przedstawiać, ale to wokalistka grupy Portishead) zaprezentuje swój debiutancki solowy album „Lives Outgrown”. Na płycie znajdziemy 10 pięknych, nowych utworów, które zostały nagrane przez ostatnią dekadę. Nad produkcją albumu pracowali James Ford (Arctic Monkeys, Depeche Mode, The Last Dinner Party) oraz Beth Gibbons, z dodatkowym udziałem Lee Harrisa (Talk Talk).

„Lives Outgrown” to bez wątpienia najbardziej osobista praca Beth do tej pory, owoc długiego okresu refleksji i zmian – „wiele pożegnań”, jak mówi sama artystka. Pożegnania z rodziną, przyjaciółmi, a nawet z jej dawnym ja. Są to piosenki z tego momentu w życiu, kiedy patrzenie w przyszłość już nie przynosi tego, co kiedyś, a patrzenie wstecz nabiera nagle ostrej, wyraźnej formy.

„Zdałam sobie sprawę, jakie jest życie bez nadziei,” mówi Beth. „I to był smutek, którego nigdy wcześniej nie czułam. Przedtem miałam możliwość zmieniania mojej przyszłości, ale kiedy musisz zmierzyć się z własnym ciałem, nie możesz zmusić go do robienia czegoś, czego nie chce.”

Utwory poruszają również tematy takie jak macierzyństwo, lęk i menopauzę (którą Beth opisuje jako „wiwisekcją” i „zjazdem”, który „rzuca cię na kolana”), a także – nieuniknioną – śmiertelność.

„Ludzie zaczęli umierać,” mówi Beth. „Kiedy jesteś młody, nie znasz zakończeń, nie wiesz, jak to wszystko się rozwinie. Myślisz: przejdziemy przez to. Będzie lepiej. Niektóre zakończenia trudno jest strawić.”

Ale wyjście z tej dekady zmian i prawdziwej reorientacji dało Beth poczucie odnowionego celu. „Teraz, kiedy wyszłam na drugą stronę, po prostu myślę, że trzeba być odważnym” mówi.

Teledysk do pierwszego singla „Floating On A Moment” wyreżyserował ceniony multi-medialny artysta i reżyser Tony Oursler (odpowiedzialny za video Davida Bowiego „Where Are We Now?”).

„Gdy po raz pierwszy usłyszałem „Floating On A Moment”, dosłownie przeniosło mnie to z miejsca na miejsce, wypełniając kalejdoskopem emocji i wizji. Chciałem uchwycić ten psychodelicznylow. Praca Beth jest tak potężna, że może prowadzić nas przez lasy i pożary życia, ujawniając przebłyski możliwych przyszłości. Z takim głosem i muzyką wiedziałem, że musimy stworzyć obrazy, które są otwarte, w pewien sposób spekulatywne.” – Tony Oursler.

Za premierą albumu podąży też trasa koncertowa, oto kiedy i gdzie będziecie mogli spotkać Beth Gibbons:

Poniedziałek, 27 maja – La Salle Pleyel, Paryż
Wtorek, 28 maja – Theater 11, Zurych
Czwartek, 30 maja – Primavera Sound Festival, Barcelona
Piątek, 31 maja – La Bourse Du Travail, Lyon

Niedziela, 2 czerwca – Uber Eats Music Hall, Berlin
Poniedziałek, 3 czerwca – Falkonersalen, Kopenhaga
Środa, 5 czerwca – TivoliVredenburg (Główna Sala), Utrecht
Czwartek, 6 czerwca – Cirque Royal, Bruksela
Niedziela, 9 czerwca – The Barbican Centre, Londyn
Poniedziałek, 10 czerwca – Albert Hall, Manchester
Wtorek, 11 czerwca – Usher Hall, Edynburg