Biznes i social media – związek bardzo przyszłościowy

Social media – czy każda firma powinna z nich korzystać?

Rzeczywistość wirtualna to nie tylko sposób na dostarczanie przyjemności lub pomoc w wyszukiwaniu istotnych informacji. Internet stanowi również genialną przestrzeń dla rozwoju niemal każdego biznesu.

Ponieważ najwięcej czasu spędzamy w social mediach, również w nich musiało znaleźć się miejsce dla biznesu. Niemal każda firma, której zależy na budowaniu silnej świadomości marki, zakłada profile w rozmaitych mediach społecznościowych. W ten sposób zwiększa szansę na dotarcie do nowych klientów, a także buduje mocną pozycję na rynku.

Do czego potrzebujemy social mediów w biznesie? Jak z nich korzystać, żeby przynosiły znaczące korzyści? O tym opowiemy w dzisiejszym artykule.

Na początek, zastanówmy się do czego media społecznościowe przydają się w biznesie? Przede wszystkim, znacząco zwiększają widoczność marki oraz jej świadomość wśród odbiorców. Umożliwiają szybką i sprawną komunikację z nimi – poprzez publikowanie informacji o nowościach i niemal natychmiastowy feedback, w postaci interakcji – polubień, komentarzy, udostępnień, a także zapytań o produkt w wiadomościach prywatnych.

Dzięki temu, social media pozwalają na zbieranie przydatnych danych o upodobaniach potencjalnych klientów. Wpływa to na skuteczność zarządzania produktami oraz kampaniami promocyjnymi, trafiającymi do odpowiednich odbiorców.

Regularne wpisy, publikowane samodzielnie lub przez zewnętrzny dom mediowy lub firmę wyspecjalizowaną w social mediach, budują silną sieć lojalnościową, a także pomagają znaleźć ambasadorów marki, którzy jeszcze skuteczniej promują produkty, poprzez wpisy partnerskie, materiały sponsorowane oraz bezpośrednie rekomendacje.

Każda branża wymaga nieco innego podejścia do promocji i wizerunku. Dlatego warto dokładnie zapoznać się z dostępnymi sieciami społecznościowymi, żeby wybrać te najlepiej dopasowane do naszych potrzeb.

Agencja social media radzi: Które wspierają biznes?

Facebook podstawą działania

W rankingu mediów społecznościowych nieustannie króluje Facebook. Założenie w nim profilu firmowego jest zatem niemalże koniecznością. Dzięki niemu promujemy bieżące treści, a także budujemy silną sieć lojalnościową. Szacuje się, że w Polsce Facebook ma niemal 5 000 000 aktywnych użytkowników w różnym wieku. Daje to szansę na dotarcie z niemal każdym produktem do odpowiedniej grupy odbiorców.

Za pośrednictwem Facebooka możemy publikować zdjęcia, filmy oraz posty tekstowe, a także płatne kampanie promocyjne.

Instagram – jeden obraz znaczy więcej niż tysiące słów

Drugim medium, które zdobyło olbrzymią popularność, jest Instagram. Opiera się przede wszystkim na zdjęciach. Dzięki nim możemy pokazać aktualną ofertę, ciekawe wydarzenia z życia firmy oraz backstage różnych biznesowych wydarzeń. Portal jest rodzajem pięknie zaaranżowanej witryny, która przyciąga klientów-wzrokowców.

W Internecie można znaleźć niejedno szkolenie Instagram lub video tutoriale, jak skutecznie prowadzić profil lub rozpocząć płatne kampanie promocyjne. Osoby, które wolą oddać sprawy w ręce specjalistów, mogą natomiast skorzystać z usług profesjonalnych agencji np dla tak trudnej branzy jak hale magazynowe raszyn.

Pinterest – obrazkowe kolekcje luksusowych marzeń

Drugim miejscem, dedykowanym głównie zdjęciom, jest Pinterest – bardzo popularny na Zachodzie, u nas powoli zdobywający zwolenników, a w szczególności zwolenniczki, gdyż statystyki podają, że ponad 80% użytkowników tego portalu to kobiety.

Za jego pośrednictwem tworzymy tematyczne tablice ze zdjęciami produktów, które następnie warto promować z pomocą płatnych kampanii.

Twitter – komunikuj i buduj relacje

Miłośnicy tekstu powinny natomiast zainteresować się Twitterem, popularnym medium, z którego szczególnie chętnie korzystają celebryci, politycy oraz dziennikarze. Twitter to platforma do wymiany myśli, szybkich i krótkich informacji (ogranicza nas ilość słów w poście).

Pozwala na prowadzenie ciekawych profili, pełnych merytorycznych treści, pokazujących profesjonalne podejście do biznesu.

Social media – promocja biznesu na przyszłość?

Wszystkie social media stanowią ciekawą opcję uzupełnienia rozbudowanego marketingu firmy. Pamiętajmy jednak, że aby pracowały skutecznie dla rozwoju naszego biznesu, komunikacja musi być profesjonalna, dopracowana i oczywiście prowadzona regularnie. W innym razie raczej nie możemy liczyć na duże zasięgi oraz olbrzymie zaangażowanie nowych odwiedzających. Dbajmy o jakość przekazu, która przełoży się na przyszły sukces.