CSR w branży modowej

Wiele osób zastanawia się nad zagadnieniem CSR w modzie, które można zdefiniować również jako zrównoważone podejście do przemysłu odzieżowego. W dzisiejszych czasach troska o kwestie etyczne powinna stanowić priorytet, jednak wiele popularnych marek nadal nie przestrzega ogólnie przyjętych norm i standardów. Nie wszyscy konsumenci mają świadomość, że zakupione ubrania mogły mieć wpływ na prawa człowieka, czy też środowisko naturalne. Każdy człowiek powinien szanować planetę oraz jej zasoby, które nie są nieograniczone.

Etyka w branży tekstylnej

CSR w modzie zyskuje coraz więcej zwolenników, co daje nadzieję na pozytywne zmiany. Świadomość projektantów, producentów odzieży, a także klientów zwiększa się. Oczywiście na rynku wciąż funkcjonuje mnóstwo firm, które stawiają na rozwiązania budżetowe. Ważne jest, aby produkcja odbywała się w zgodzie z poszanowaniem praw człowieka. Liczy się również to, aby zastosowane materiały były przyjazne środowisku naturalnemu.

Stosowanie naturalnych futer oraz skór przestało już kojarzyć się z luksusem. Nawet marki uchodzące za ekskluzywne chętnie wybierają syntetyczne odpowiedniki, których wytworzenie nie generuje cierpienia zwierząt. Zaskoczeniem może okazać się fakt, że bawełna wcale nie jest zaliczana do materiałów ekologicznych. Należy podkreślić, że jej uprawa oraz obróbka stanowi jedno z największych zagrożeń dla naszej planety. Właśnie dlatego tak istotne jest to, aby podejmować rozsądne decyzje.

Kształcenie zgodne z międzynarodowymi standardami

Przyszli projektanci oraz kreatorzy mody powinni dokładnie przemyśleć wybór odpowiedniej szkoły. Nie każda placówka edukacyjna przywiązuje wagę do kwestii etycznych. Aktualnie w Polsce funkcjonuje wyłącznie jedna szkoła mody, która oferuje kształcenie zgodne z międzynarodowymi standardami CRS. MSKPU stawia na zrównoważoną modę, dzięki czemu podopiecznym przekazywana jest nie tylko rzetelna wiedza związana z konkretnym kierunkiem, ale również wartości, które mają wpływ na dalsze losy środowiska naturalnego.

Już na początku kariery w branży odzieżowej lub tekstylnej należy wyrobić w sobie prawidłowe nawyki. MSKPU wspomaga kształtowanie odpowiedniego podejścia do mody. Warto podkreślić, że szkoła funkcjonuje już od kilkudziesięciu lat. Wykwalifikowana, a zarazem doświadczona kadra zapewnia kompleksowe wsparcie. Nie można również zapomnieć o różnego typu wydarzeniach i konkursach, dzięki którym podopieczni mają szansę stworzyć własną sieć kontaktów biznesowych. To fantastyczna opcja dla tych, którzy chcą ułatwić sobie start!

Produkcja odzieży vs środowisko naturalne

Produkcja odzieży stanowi ogromne obciążenie dla środowiska naturalnego. Należy mieć świadomość, że przyczynia się ona do groźnych zmian klimatycznych. Więcej na ten temat można przeczytać w książce “Etyka w modzie, czyli CSR w przemyśle odzieżowym” dr Magdaleny Płonki. Omawiany tytuł to obowiązkowa pozycja zarówno dla projektantów odzieży, jak i producentów materiałów tekstylnych. Książka zainteresuje również osoby, które pragną świadomego życia. Pochopne podejmowanie decyzji zakupowych sprawia, że jesteśmy współwinni degradacji planety!

Wybierając odzież i dodatki warto jest upewnić się, że marka przestrzega podstawowych zasad etyki. Ogromne znacznie ma również skład materiałowy. Liczy się nie tylko komfort użytkowania. Naturalne futro z norek może wydawać się piękne, jednak do jego wykonania konieczne jest uśmiercenie kilkuset niewinnych zwierząt. Hodowla zwierząt futerkowych to temat kontrowersyjny, który od lat wzbudza sporo emocji. Ponadto, trzeba pamiętać, że nie wszystkie materiały, które nie pochodzą od zwierząt można uznać za ekologiczne!