Kosze do segregacji. Twój udział w ratowaniu środowiska

Kosze do segregacji są niezbędnym elementem naszych domów, miejsc pracy i ulic. Dzięki koszowi do segregacji możemy wspierać środowisko naturalne.

Kosze do segregacji i zbieranie odpadów na przestrzeni lat

Śmieci są z nami od zawsze. Pierwsze publiczne wysypiska śmieci znane były już w starożytności. Powstawały w IV w. p.n.e. u Greków. Z kolei wiek później Rzymianie zaczęli tworzyć specjalne grupy ludzi odpowiedzialnych za oczyszczanie miasta. Z kolei recykling jako nowatorski pomysł pojawił się w światłych umysłach Japończyków, którzy w XI w. zaczęli ponownie wykorzystywać papier.

Jednak na recykling przeprowadzany na dużą skalę trzeba było poczekać aż do XX w., kiedy to po do czasu rewolucji przemysłowej konieczne było znalezienie sposobu na odzyskiwanie niektórych materiałów do ponownego użycia (rewolucja przyniosła m.in. puszki metalowe, których pojawiły się nagle bardzo duże skupiska).

Koniecznie trzeba wspomnieć o pułkowniku George’u E. Waringu, nazywanym „apostołem czystości”. To on poddał pomysł segregacji na dużą skalę, a za jego głosem poszedł cały świat. Kiedy w latach 70. XX w. w Stanach Zjednoczonych zaczęto wprowadzać programy selektywnej zbiórki odpadów, potrzeba było także odpowiedniej edukacji społeczeństwa. Żeby można było zauważyć zmiany, musiało minąć kolejne 20 lat. W tym czasie minęło pokolenie, a społeczeństwo mogło traktować segregacje jako coś naturalnego. To także w XX w. wymyślono pierwszy worek na śmieci, a co za tym idzie kosze do segregacji stały się elementem charakterystycznym.

kosz do segregacji - kosze do segregacji

Kosz do segregacji współcześnie

My dzisiaj mamy znaczne ułatwione zadanie. Jesteśmy wyedukowani, mamy możliwości (choćby odpowiednie kosze do segregacji). Mamy potężne zaplecze, wystarczy tylko wprowadzić zmiany do swojego życia.

Aby ułatwić sobie wychodzenie naprzeciw naturze, warto wyposażyć się w odpowiednie kosze do segregacji przeznaczone do zbierania odpadów różnego typu.

Jako że segregujemy następujące rodzaje odpadów: metal i plastik, papier, szkło, odpady biodegradowalne i mieszane, potrzebujemy przynajmniej pięciu rodzajów koszów. Gdzie je postawić, żeby dało się łatwo z nich korzystać? Otóż kupując nowe meble do kuchni, prawdopodobnie dostaniesz jednocześnie konkretne miejsce na składowanie odpadów. Producenci przewidują takie małe przestrzenie zwykle pod zlewem. Dzisiaj jest tam nieco więcej miejsca, ponieważ musi się tam zmieścić pięć koszów, a nie jeden, jak dawniej.

A jeśli nie zamierzasz zmieniać umeblowania, niewielkich rozmiarów kosze do segregacji możesz umieścić na przykład na ścianie. Kosze ustawione pionowo, jeden na drugim dają oszczędność miejsca.

kosze do segregacji - kosz do segregacji

Miejsce na kosz do segregacji musisz znaleźć także na zewnątrz do domu (chyba że mieszkasz w bloku, to zadba o to miasto). Duże pojemniki są niezbędne, żebyś nie musiał przechowywać gór śmieci w domu, zanim odpowiednie służby je zabiorą. Kosze do segregacji są dostępne w rozmiarach 120 i 240 litrów, więc możesz samodzielnie zdecydować, która wielkość Ci odpowiada.

Odpowiedz pozytywnie na potrzeby natury, zaczynając walkę z odpadami na swoim podwórku. Potomni będą Ci wdzięczni.