Jak wybrać najlepszą agencję PR dla Twojej firmy?

Masz świetny produkt lub praktyczną usługę, ale nie do końca umiesz ją samodzielnie sprzedać? Chciałbyś nawiązać współpracę z ludźmi, którzy zajmą się za Ciebie promocją i komunikacją zewnętrzną, budując wartościowy i pozytywny wizerunek Twojej firmy? Może czas, żeby zadbała o to profesjonalna agencja PR, z kompetentnymi ludźmi, pełnymi pomysłów i sprawdzonych rozwiązań promocyjnych. Niestety, wybór odpowiedniego domu mediowego niekiedy przynosi sporo trudności. Jak mówi przysłowie: „Nie od razu Rzym zbudowano”. Istnieją jednak metody, dzięki którym można usprawnić i przyspieszyć proces poszukiwań idealnej agencji. Poniżej zamieszczamy kilka praktycznych porad, w jak się przygotować, żeby ograniczyć ryzyko niepowodzenia do minimum.

Po pierwsze: określ własne potrzeby

Może wydawać się to oczywiste, warto jednak pamiętać, że podstawą do działania zawsze jest dobry plan. Zacznij zatem od burzy mózgów.

Na kartce papieru postaraj się zapisać wszystkie swoje oczekiwania względem agencji. Warto, żeby na liście znalazły się podpunkt dotyczące kontaktów interpersonalnych oraz preferowanego rodzaju komunikacji. Aby współpraca dobrze się układała, ludzie z agencji powinni mówić Twoim językiem i nadawać na podobnych falach. Jeśli bowiem nie będzie między Wami tak zwanej chemii, wówczas osiągnięcie sukcesu będzie naprawdę trudne.

Co powinno się znaleźć na Twojej liście oczekiwań? W zależności od profilu firmy oraz charakteru Twojego zespołu, mogą to być różne kwestie. Do najważniejszych należą:

  • wcześniejsze doświadczenia agencji, przydatne w Twoim projekcie,
  • czy już podejmowałeś działania typu prowadzenie fanpage, linkedin, etc.
  • kreatywność i świeże podejście do tematu lub znajomość Twojej branży,
  • długoletni klienci w portfolio oraz duże i oryginalne kampanie w portfolio,
  • łatwość w kontakcie między pracownikami agencji a Twoją firmą.

Poświęć nieco czasu na precyzyjne zwerbalizowanie Twoich oczekiwać. Znacząco ułatwi to całą, późniejszą pracę. Zobacz też czy nie znajdziesz pomocnych informacji w akademii przedsiębiorczości.

Dom mediowy – w poszukiwaniu ideału

Gdy już dokładnie wiesz, kogo szukasz, przejdź do bezpośrednich poszukiwań i wstępnej selekcji. Jak szukać agencji? Wciąż wielkim powodzeniem cieszą się klasyczne rekomendacje od znajomych. Warto podpytać zaprzyjaźnionych biznesmenów, czy nie współpracowali z agencją godną polecenia. Drugim równie popularnym sposobem są poszukiwania w Internecie, pozwalające na dokładne sprawdzenie firmy, zweryfikowanie opinii o nich itp.

Do ostatecznych rozmów wybierz maksymalnie pięć firm. Jest to ilość dająca wciąż wystarczający wybór, a też nie utrudniająca przeprowadzenia procesu. Zadzwoń do każdej z agencji, porozmawiaj, spróbuj poznać osoby, które potencjalnie będą obsługiwać Twoją firmę w przyszłości. To od dobrych kontaktów z nimi zależy Wasz sukces, czyli wartościowa kampania komunikacyjna.

Wyślij brief – precyzja i konkret

Żeby agencje mogły przygotować się do przetargu w odpowiedni sposób, potrzebują od Ciebie informacji, na czym miałoby polegać ich zadanie. Przygotuj brief, w którym zawrzesz meritum całej kampanii oraz Twoje oczekiwania i pomysły. Warto także zamieścić w nim kwestie czysto techniczne, jak szacunkowy czas projektu oraz widełki budżetowe, czyli ramy, w których będziecie się poruszać podczas współpracy.

Sukces jest w zasięgu ręki – ostateczny wybór

Sytuacja, gdy otrzymasz pięć propozycji i jedna z nich zachwyci Cię na tyle, że od razu będziesz wiedział, z kim chcesz działać, zdarza się stosunkowo rzadko. Niekiedy będziesz zmuszony zorganizować dodatkowe spotkania lub rozmowy precyzujące oczekiwania. Poświęcony czas na pewno zaprocentuje jednak w przyszłości.

Zatrudnienie agencji – wydatek, który się opłaca

Jeśli rzetelnie podejdziesz do tematu, jest duża szansa, że znajdziesz agencję, która będzie Twoim partnerem przez długie miesiące, wspierając działania promocyjne, budując wizerunek marki oraz informując opinię publiczną i potencjalnych klientów o Twoich działaniach. Dzięki współpracy z profesjonalistami, wyspecjalizowanymi w komunikacji i reklamie, jesteś w stanie skutecznie rozwinąć biznes. A przecież właśnie to stanowi główny cel marketingu.