Grabek interpretuje Wieniawskiego

6 listopada 2020, nakładem labelu interpret null, ukaże się album „Variations on Wieniawski” – kolejne wydawnictwo polskiego kompozytora – Grabka. Pierwszy singiel już w piątek, 18 września. Tym razem muzyk, ceniony za misterne i dojrzałe połączenie współczesnej muzyki klasycznej i elektronicznej wziął na warsztat twórczość Henryka Wieniawskiego. Jak sam mówi, wszystko zaczęło się od pandemii i komentarza na portalu społecznościowym…

„Po przeczytaniu na Facebooku postu, zapowiadającego przeniesienie Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego na rok 2021 (rok Konkursu Chopinowskiego), żartobliwie skomentowałem, że gdyby tylko istniały utwory muzyczne na skrzypce i fortepian, można by po prostu oba konkursy połączyć. Dosłownie dzień później skontaktowało się ze mną Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu z propozycją wzięcia udziału w arcyciekawym projekcie, zatytułowanych ‘Wieniawski Inspiruje’. Poproszono mnie o własną interpretację ulubionych utworów Wieniawskiego, dając mi przy tym całkowitą swobodę twórczą”. 

Efektem współpracy Grabka z Towarzystwem Muzycznym im. Henryka Wieniawskiego są cztery oryginalne kompozycje inspirowane: Wariacjami na temat własny op. 15, Legende op. 17, Polonezem D-dur op. 4 i Kaprysem op. 18 nr 1. Każdemu utworowi towarzyszy video autorstwa artystki wizualnej Pani Pawlosky, z którą Grabek współpracuje od lat. 

„Variations on Wieniawski” ukaże się cyfrowo na platformach streamingowych nakładem labelu interpret null. Premiera pierwszego singla zatytułowanego „insanities” już w piątek, 18 września.

Link do video:

Grabek to solowy projekt polskiego kompozytora Wojtka Grabka. Od swojego debiutanckiego albumu 8, nominowanego do nagrody Fryderyk 2012 w kategorii Album Roku Muzyka Elektroniczna, Grabek przykuł uwagę zarówno branży muzycznej, jak i publiczności.

Jest znany ze swojej stylistycznej nieprzewidywalności i braku kompromisów, o czym świadczą dwa ostatnie studyjne albumy Day One (2018, Gusstaff Records) oraz imagine landscapes (2020, interpret null) – obie pozycje postrzegane jako sposób na zerwanie więzi artysty z jego muzyczną przeszłością. Płyty spotkały się z uznaniem fanów i krytyków muzycznych w Polsce i za granicą, docenione za misterne i dojrzałe połączenie współczesnej muzyki klasycznej i elektronicznej.

grabek, klasyka, wieniawski, wojtek grabek