Na czwartej odsłonie kompilacji „orun”, podobnie jak na poprzednich, twórcy zebrali utwory od producentów z całego świata. Ograniczeń żadnych nie mieli, zwłaszcza tych dotyczących „ich wizji techno”, jak piszą wydawcy. Ponadto, wśród szóstki globalnych artystów znalazł się mój ulubieniec, specjalista od wysmakowanego techno, jak lubię o nim myśleć – Michał Wolski.

Na okładce wydawnictwa wulkan, ale zamiast brutalnych eksplozji, spodziewać należy się raczej dynamiki i różnorodności. „Sięganie nieba, chmur i wszystkich zmian w atmosferze było zawsze największym marzeniem ludzkości. Niebo jest wszystkim, czego szukamy. Niebo to marzenie” – czytamy w opisie kompilacji, a po takim wstępie możemy już do utworów na niej zawartych podejść wielowymiarowo. I rzeczywiście – wymiarów techno jest tutaj dokładnie sześć. Są na przykład brzmienia japońskich instrumentów tradycyjnych, dość dogłębnie zdekonstruowane, ale nie na tyle, by były nierozpoznawalne usłyszymy w „Hōjō” od A Sacred Geometry. To niemiecki duet jako narzędzia w swojej muzyce wykorzystujący przede wszystkim ambientowe pulsacje, delikatnie zarysowany rytm. Jest tribalowy „Dragonfly” Unjin albo, drugi ulubiony na płycie, „He, Who Walks Above the Crumbling” od Saphileaum. U producenta z Gruzji techno miesza się z bliskim niemal psytransu, sferycznym brzmieniem, nadbudowywanym warstwami. No i Michał, ze swoim głębokim jak piekło bitem, pełzającym, pulsującym na granicy fizjologicznego czucia. A nad nim jakieś dźwiękowe brewerie i brzmienia jak pociągnięte fonicznym pędzlem.

Sześć produkcji, sześć różnych wizji techno, każda z nich próbująca sięgnąć dalej, poza horyzont, może powyżej chmur. Wiele przyjemności, ale i wiedzy z tego odsłuchu płynie. Korzystajcie.

<iframe style=”border: 0; width: 350px; height: 654px;” src=”https://bandcamp.com/EmbeddedPlayer/album=423904166/size=large/bgcol=ffffff/linkcol=0687f5/transparent=true/” seamless><a href=”http://endofperception.bandcamp.com/album/end-of-perception-run-va004″>End Of Perception – ọrun VA004 by End Of Perception</a></iframe>