Atmosferyczny breakbeat nasycony ambientem, miękkimi harmoniami, przelewa się przez pierwszą długogrającą płytę warszawskiego producenta Piotra Michałowskiego – Nmls. „On & On” jest jak plaster dla umysłu, jak delikatny masaż mózgu. Świetnie skomponowane i świetnie wyprodukowane.

Nmls
Nmls

W produkcjach Nmls’a mieszają się różne gatunki, od IDM przez glitch, wspomniany ambient i breakbeat. Artysta skupia się przede wszystkim na klimacie i atmosferze, które oddaje w strukturach budowanych na wzór Boards of Canada czy Jona Hopkinsa. Lekcje z kompozycji legendarnych kreatorów muzycznych przestrzeni zostały tu solidnie odrobione, a Nmls przeniósł te doświadczenia i wiedzę na współczesny język producencki, choć bez przesady. Z całą pewnością najwięcej emocji jego album obudzi więc w miłośnikach downtempowych brzmień z lat 90., czyli są to podróże sentymentalne, ale bez patetycznego sentymentalizmu.

 

Prym wiodą pady, długie dźwięki, którymi Nmls wypełnia harmonię i na które nakłada glitchowy bit, choć czasem swoje utwory zupełnie rytmu pozbawia. Doskonałym nawiązaniem do twórczości Boards of Canada jest „A Long Walk”, utrzymany w delikatnie archaizującym brzmieniu, w którym pojawia się nieinwazyjna melodia, wyodrębiona z tła sypkiego bitu. Doskonałym uzupełnieniem całości jest remiks „Tension” autorstwa legendarnego Monokle – najbardziej dynamiczny element albumu, rasowy breakbeat i bardzo dosadne podsumowanie.

 

Wraz z albumem wytwórnia N_Coded, w któej się ukazał, współpracując z agencją DigitalTouch przygotowała aplikację „N_Coded Reality”. Program wykorzystuje technologię rozszerzonej rzeczywistości, która ożywia okładkę „On & On”. Wygląda to ciekawie:

O artyście:

 

Nmls – główny projekt solowy Piotra Michałowskiego, producenta mieszkającego i tworzącego w Warszawie. Jako twórca zawsze skupiony jest na technicznych aspektach procesu twórczego oraz na samych narzędziach, które często są dla niego inspiracją. Fascynacja technologią przekłada się na twórczość również w taki sposób, że wiele dźwięków słyszanych w jego utworach powstaje poprzez wielokrotne przetwarzanie sygnału początkowego różnymi efektami. Muzyka Nmls jest zazwyczaj prosta, harmoniczna i delikatna. Posiada mocne korzenie ambientowe, ale sięga też dalej, zahaczając o takie gatunki jak downtempo, bass music czy IDM. Jego utwory opierają się częściej o manipulację brzmieniem i hipnotyczne zapętlanie prostych motywów niż na tworzeniu rozbudowanych aranży. Nmls tworzy od kilkunastu lat, a koncertuje od 2008 roku. Do tej pory miał okazję zagrać ok. 100 koncertów zarówno w kraju, jak i za granicą (Chiny, Niemcy, Czechy). Jego muzyka solowa i ta tworzona w duetach (Bojanek & Michalowski, Ambot) wydawana była w takich wytwórniach jak: Ohm Resistance, Component Recordings, Essentia Mundi, Etalabel i Wefrec. W 2016 roku uruchomił własną wytwórnię N_Coded Records. Poza muzyką zajmuje się też programowaniem oraz fotografią.

 

Aplikację można pobrać przechodząc do poniższych linków, wybierając odpowiedni system operacyjny dla Waszych urządzeń:

 

Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.digitaltouch.onandon
IOS: https://itunes.apple.com/pl/app/n-coded-reality/id1170495408