Filmy dokumentalne o trip-hopie. Czy kogoś trzeba zachęcać?

Massive Attack
Massive Attack

Kawałek wieczoru spędziłam w pogoni za sentymentem wyrażonym w filmie. I jak się okazało jest parę dokumentów, które skupiają się na scenie triphopowej (i okolicach). Massive Attack, Tricky czy Portishead od kuchni? Proszę bardzo.

1. Sounds Of The West – Straight Outa Bristol

Seria dokumentów z 1996 roku przedstawiających muzykę produkowaną w zachodniej Anglii. Jeden odcinek „Straight Outa Bristol” poświęcony jest, a jakże, Wild Bunch, Massive Attack, Tricky’emu i Portishead. Małe, 25-minutowe, święto.

2. Welcome to Portishead

To chyba jedyne… no dobra, jedno z niewielu miejsc w internecie, w których można zobaczyć jak Beth Gibbons się uśmiecha. Ba, jeździ na wrotkach. Tytuł mówi wszystko.

3. I Am Adrian Thaws

Rzecz stosunkowo świeża, przygotowana w 2014 roku przez Fact Magazine i Tricky’ego. Mam wrażenie, że i tu tytuł mówi wszystko. Jest dużo o paleniu trawy. 🙂

4. Modern Minimalists: With Bjork

No wiem, że Bjork to tak do końca triphopowa nie jest, a może była tylko raz na „Homogenic”. Ale jakoś jej nazwisko zawsze się tu pojawia. A ten dokument z 1997 roku to bardzo ciekawe przedstawienie jej warsztatu. Zresztą właśnie z „tamtego” okresu.

https://www.youtube.com/watch?v=ODCyZ9xvs4k

5. 21 Years Of Mo’Wax

I znów Fact Magazine. James Lavelle na 21 urodziny wytwórni, ktora dała nam DJ Shadowa, opowiedział tu parę ciekawych historii.

6. Lamb – About The Making Of 5′

„5” był pierwszą płytą Lamb, którą duet nagrał gdy Lou i Andy wrócili do siebie po przerwie. W tym roku projekt obchodzi swoje 20-urodziny. Posłuchajcie co mają do powiedzenia.

7. Scratch

To jest w sumie o hip-hopie, ale występuje DJ Shadow, więc trzeba obejrzeć. Choć zakładam, że 90 proc. z was już widziała, przynajmniej część.

8. The Bristol Sound

I jeszcze jedna propozycja, tym razem od Wayne Yatesa, poruszająca temat sceny Bristolu.

9. Massive Attack – Documentary

Last but not least – dłuuugi film o Massive Attack. Miłego wieczoru 🙂