Tresor, Berghain, techno, Love Parade, muzyka elektroniczna, słynne wytwórnie, wspaniali artyści, ogromne kluby i wielodniowe imprezy. Berlin jest mekką miłośników muzyki klubowej i niewiele wskazuje na to, że mogło by się to zmienić.

Tresor - Berlin, fot. Wikipedia
Tresor – Berlin, fot. Wikipedia

Nic więc dziwnego, że reżyserzy i dokumentaliści zwrócili swoje spojrzenie na to zjawisko – bo o berlińskiej scenie elektronicznej należy już mówić w tych kategoriach. Proponuję 5 filmów dokumentalnych, które przybliżą wam temat:

1. Don’t Forget To Go Home („Feiern”).

To powstały w 2006 roku film o scenie elektronicznej muzyki tanecznej w Berlinie, napisany i wyreżyserowany przez Mają Classen.

 

2. Sub Berlin – The Story of Tresor

Ten tytuł pojawił się już w poprzednim zestawieniu (dokumentów o muzyce klubowej w ogóle), ale warto go przypomnieć, szczególnie, że w tym roku obchodzimy jubileusz 25-lecia istnienia Tresora – klubu i wytwórni.

 

3. Real Scenes: Berlin

To dokument przygotowany przez portal Resident Advisor. Trzecia część serii „Real Scenes” wędruje do Berlina, pokazuje techno biznes i jego unikatową niemiecką historię.

 

4. Children of Berlin

To dwuczęściowy dokument pokazujący, jak sama nazwa wskazuje, „dzieci Berlina” – didżejów, artystów, imprezowiczów i właścicieli klubów, którzy dzielą się osobistymi wspomnieniami związanymi z historią muzyki elektronicznej w Berlinie.

 

5. Watergate X

Dokument przygotowany na 10-lecie istnienia berlińskiego klubu Watergate X. Film miał premierę cztery lata temu i wraz z nim na rynku pojawiła się też składanka z muzyką

 

6. Before Monday

DJ Dismantle oprowadza widza po życiu nocnym w Berlinie, ukazując kluby i bary, które warto odwiedzić. A przy okazji, rzecz jasna, sporo muzyki.

 

7. Technocity Berlin

Na koniec coś oldschoolowego, bo z 1993 roku, dokument o Berlinie jako mieście techno. Swoją drogą, film zamieścił w całości na swoim kanale użytkownik „Technomuseum”, którego warto śledzić, bo ma tam masę pięknych rarytasów – ot choćby wejście telewizji Viva z Maydaya w 1994 roku. Sprawdźcie tu.