Filmy dokumentalne o muzyce klubowej to coś, co tygryski lubią najbardziej. I jednocześnie jedyne filmy o muzyce klubowej, które da się oglądać, od kiedy producenci fabuł nieudalnie próbują gonić „Human Traffic”, proponując coraz większe gnioty. Na szczęście z pomocą przychodzi internet, który nauczy was wszystkiego.

Kadr z "10 Years Of Dance Music"
Kadr z „10 Years Of Dance Music”

1. BALTIMORE WHERE YOU AT?

Pod koniec minionego roku legendarny klub z Baltimore, The Paradox, ogłosił przymusowe zamknięcie, zaplanowane na połowę tego roku. Istniejący od 1991 lokal jest dla rozwoju kultury klubowej – nie tylko w Baltimore – legendarny. To tu ewoluował chicagowski house i breakbeat. 49-minutowy film „Baltimore Whre You At?” Tima Moreau wspomina te czasy.

2. SABROSO!

Louis Antonio Delegado i Native Instruments prześwietlili karaibską scenę muzyki klubowej i tak powstał ten oryginalny film dokumentalny. Jeśli, tak jak mnie, ten wycinek klubowego wszechświata do tej pory był wam obcy – po „SABROSO! A Road Trip to Colombia’s Caribbean Coast” stan rzeczy powinien się zmienić (dostępne są angielskie napisy).

3. 10 YEARS OF DANCE MUSIC

Hardwell, Armin Can Buuren, Steve Angello, Sub Focus, Todd Terry, Hot Since 82… brzmią znajomo? Te znane i cenione postaci światka muzyki tanecznej poprowacdzą was przez dekadę historii muzyki klubowej, od 2003 do 2013 roku.

4. DETROIT TECHNO

Była historia nowożytna, czas na coś znacznie starszego – historię detroit techno. „The Creation of Techno Music” to ponad godzinny dokument o powstaniu jednej z najważniejszych scen w rozwoju muzyki elektronicznej

https://www.youtube.com/watch?v=gElNoedRj5Q

5. THE STORY OF TRESOR

Legendarny berliński klub Tresor i działająca przy nim wytwórnia działają już 25 lat – w tym roku obchodzą okrągłą rocznicę ćwierćwiecza istnienia. Tym bardziej więc warto zapoznać się z filmem ukazującym historię tego niezwykłego miejsca. Dla wszystkich techno-maniaków jak znalazł.

6. GENERATION OF SOUND

Skoro już przy klasykach jesteśmy, „Generation of Sound – Early 90’s Rave Documentaries” pozwalają nam przenieść się w czasie do początku lat 90, czasów mainstreamu techno i hardkorowych imprez rave. Dla ludzi o mocnych nerwach 🙂

7. THE SUMMER OF RAVE

To już dość w sumie dobrze znany dokument stworzony przez telewizję BBC, ukazujący rave’owe brytyjskie lato ’89. Z czasów, gdy wszystko się chyba zaczęło.

8. 20 YEARS OF JUNGLE MANIA

A jeśli macie już dość wyciskania w 4×4, rzućcie okiem na dokument poświęcony połamańcom, czyli historii sceny jungle. Około półtorej godziny konkretnej lekcji muzyki.

9. MUSIC IS MY DRUG

Nagrany na Goa, w Izraelu i Wielkiej Brytanii oraz Japonii, dla Canal+, film Martina Meissoniera i Jeana Jacquesa Flori ukazującego najdziwniejszy i najbardziej wciągający nut muzyki klubowej – psychodeliczny trance. Zwróćcie uwagę na pierwszą scenę – i wiecie o co chodzi. Warto bardzo, tak samo jak warto słuchać psytransu!