Igor Boxx to solowy projekt Igora Pudło – współtwórcy legendarnego wrocławskiego duetu Skalpel, jednego z najważniejszych polskich projektów muzycznych ubiegłego dziesięciolecia.

Igor Boxx, fot. Bartosz Hołoszkiewicz
Igor Boxx, fot. Bartosz Hołoszkiewicz

Nowa płyta „Delirium“ to, jak mówi sam Igor, „psychologiczny autoportret pamięciowy“, brakujące ogniwo pomiędzy płytą Skalpela „Konfusion“, a solowym debiutem Igora „Breslau“ w Ninja Tune. Jazz-rockowe inspiracje spotykają się z psycholelią, krautorockiem I nową falą, tworząc muzyczne halucynacje.

Przerwa w działalności Skalpela umożliwiła Igorowi wydanie kilku albumów z muzyką z jednej strony nawiązującą do nowatorskiej koncepcji Skalpela a jednocześnie w pełni realizująca koncepcje autorską Igora. Muzyka artysty pełna jest niepokojących, psychodelicznych dźwięków składających się zarówno na pełne energii, mocno zrytmizowane utwory jak i mroczne, ambientowe dźwiękowe krajobrazy. Kompozycje odwołują się do tradycji krautrocka, jazzu, hip hopu, awangardy czy muzyki filmowej, co stanowi doskonałą syntezę najważniejszych wątków współczesnej muzyki. Mieszanka ambitnej elektroniki z elementami psychodelii spotyka się na koncertach ze spektakularnymi wizualizacjami.

Album „Breslau”, wydany w 2010 w barwach Ninja Tune, to muzyczna fantazja na temat oblężenia Wrocławia przez Armię Czerwoną w 1945r. Wrocław Igora Boxxa to niezwykle sugestywny, różnorodny i abstrakcyjny świat, opisany nowoczesnym muzycznym językiem. Album został bardzo wysoko oceniony przez krytykę muzyczną i pojawiał się w zestawieniach najlepszych płyt roku.

Kontynuacją było wydawnictwo „Last Party in Breslau“ (2011) odczarowujące ciężką tematykę debiutu oraz „Dream Logic“ (2012) będące z kolei bardzo taneczną odsłoną inspiracji Igora.

Igor Boxx ma na koncie występy na ogólnopolskich festiwalach muzycznych (Open’er Festival, OFF Festival, Selector Festival) a także na innych festiwalach krajowych i zagranicznych (m.in. NoBorder Music Festival, Art Moves Festival, Firmament Festival, Art Moves Festival, Mellow Music Festival, Europavox). Igor zaprezentował się także jako kurator sceny elektronicznej Europejskiego Kongresu Kultury we Wrocławiu, tworzył oprawę muzyczną do Europejskiego Festivalu Port Literacki, realizował projektu oparte na artystycznej współpracy (NERVY, Evorevo, Transfuzja).