Transvizualia 2010

Podczas Festiwalu TRANSVIZUALIA 010 GDYNIA 2 października, w najbliższą sobotę w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni zobaczymy niezwykłe występy gwiazd muzyki elektronicznej. TV-LIVEACTS czyli scena muzyczna TV010 GDYNIA to bogaty program wydarzeń, łączących obraz, muzykę i performance. Transvizualia prezentują artystów poszukujących nowych brzmień, eksperymentujących, odważnych. Festiwal promuje głównie szeroko pojętą elektronikę i wszelkie zjawiska muzyczne, które wpisują się w nurt działań audio-wizualnych.
W programie:

„designer danceflooru”, niepokorny przedstawiciel eklektycznego, futurystycznego funku JIMMY EDGAR Live! [premierowe wykonanie w Polsce nowego albumu], związany z najważniejszymi wytwórniami muzyki elektronicznej LUKE VIBERT, który z pewnością zaskoczy nas wirującym dj setem, nieprzewidywalny i unikalny duet GRASSCUT Live!, związany z kultową Ninja Tune [premierowe wykonanie w Polsce nowego albumu], dubstepowy, energetyczny PINCH z dj setem oraz wschodząca gwiazda elektroniki łącząca pop z dubstepowymi korzeniami RUDI ZYGADLO Live! [premierowe wykonanie w Polsce pierwszego albumu], supportowana przez P45. Efekt wzmocni wizualny atak Vj-ów z vjteamu kobaltmasa – vj512 oraz vj nontoy’a.

LINE-UP:

02.10.2010 | sobota | start godz. 20.00

Pomorski Park Naukowo-Technologiczny | Gdynia | Galeria

wstęp: 25 PLN

20:00-21:00 P45
21:00-22:00 Rudi Zygadlo
22:00-23:00 Grasscut
23:00-00:00 Jimmy Edgar
00:00-02:00 Luke Vibert
02:00-03:30 Pinch
INFO O ARYSTACH:

JIMMY EDGAR (Warp, !K7)
Wojownik, Czarodziej, Podróżnik w Czasie, Muzyk, Fotograf, Designer i Producent – Jimmy Edgar wymyka się jednoznacznym ocenom. Pochodzi z Detroit i jest jednym z najważniejszych przedstawicieli eklektycznego, futurystycznego funku. To złote dziecko współczesnej muzyki elektronicznej. Jako nastolatek grał z największymi legendami sceny klubowej. Ten „designer dancefloor’u”, jak sam lubi o sobie mówić, łączy w swojej muzyce wszystkie nurty, z których słynie jego rodzinne Detroit. Jimmy Edgar tworzy unikalny, muzyczny koktajl brzmień na żywo, kreując pełen wibrującej energii i pobudzający do tańca show. Nagrywał dla legendarnej wytwórni Warp Records (już jako 18-latek!) – w ten sposób powstał m.in. świetnie przyjęty przez krytyków i odbiorców album „Color Strip”.

W muzyce Edgara można odnaleźć elegancję jazzu, energię i dezynwolturę punku, rytmy
wczesnego, brudnego techno z Detroit i chicagowskiego house’u, ponadczasowość soulu, muzyki gospel i r&b. Jednocześnie całość brzmi ostro, tanecznie i sexy, wrzucając na parkiet dzięki dzikim zaklęciom artysty.

Podczas TV 010 zaprezentuje materiał z nowego albumu „XXX”, wydanego w czerwcu 2010 w kultowej wytwórni !K7.

www.jimmyedgar.com

LUKE VIBERT (Ninja Tune, Warp)

to jedno z najbardziej znanych nazwisk muzyki elektronicznej lat 90-tych. Vibert mimo umiejętności gry na pianinie i na gitarze basowej, decyduje się na tworzenie za pomocą komputerów, które uważa za najlepsze narzędzia dające mu możliwość wyrażania swoich muzycznych wizji.

Występował pod wieloma różnymi pseudonimami, eksplorując za każdym razem inny obszar bogatej krainy elektroniki. I tak jako Wagon Christ tworzył kompozycje trip-hopowo-ambientowe, jako Plug porusza się na pograniczu jungle i drum’n’bassu, jako Kerrier District bawi się disco i tzw. leftfield-housem, jako Amen Andrews stawia na jungle, czy wreszcie pod swoim nazwiskiem tworzy muzykę najtrudniejszą do sprecyzowania.

Różnorodność twórczości Viberta tłumaczy wielość jego pseudonimów, a wielokrotne
zmiany wytworni – chęć wydawania większej ilości albumów. Rising High, Astralwerks, Rephlex, Ninja Tune, Mo’Wax, Warp i Nothing to prawdopodobnie dopiero początek długiej listy.

Vibert wywodzi się z tzw. Cornwall Skool, do której zalicza się również Aphex Twin i Tom Middleton. Ich odmienność i osobliwość przypisuje się temu, że będąc daleko od wielkomiejskich skupisk, tworzyli nieskażeni jakąkolwiek presją ze strony środowiska i nie dbali o to, czym jest i jak nazywa się to, co grają. Oprócz przyprawiającej o zawrót głowy ilości wydanych epek, long playów i płyt CD, Luke lubi parać się remiksami. Robi to często i pracuje na materiale klasyków: Nine Inch Nails, Squarepusher, Tortoise, Lamb, Stereolab czy Mike Flowers Pops.

www.myspace.com/lukevibertdj

PINCH (Tectonic)

Kluczowa postać bristolskiej sceny dubstep – Pinch to DJ, producent i artysta, stojący
za utworami „Qawwali” i „Punisher”. Zamiast iść na łatwiznę, kompilując single i reedycje, Pinch zebrał w studiu grupę wokalistów i poświęcił się tworzeniu albumu koncepcyjnego. Tak powstał „Underwater Dancehall” – jedna z najbardziej wyrazistych definicji dubstepu, stawiająca artystę w jednym szeregu z takimi twórcami jak Burial, Skream, Benga i Kode 9.

Pinch jest ponadto właścicielem wytwórni Tectonic, dla której nagrywają m.in. 2562, Skream i Peverilist, a także sam Pinch.

GRASSCUT (Ninja Tune)

Uznawani za twórców odważnej i bezkompromisowej muzyki, która mimo to nadal pozostaje przyjemna w słuchaniu. Twórcy unikalnych brzmień ze skalą muzycznej wyobraźni porównywalnej do Fuck Buttons czy Daedelusa. Inspirują się m.in. muzyką Briana Eno czy Kraftwerku. Pięknie łączą rasową elektronikę z brzmieniem klasycznych instrumentów oraz czarem zabawkowych keyboardów Casio.
Autor utworów – Andrew Phillips to utytułowany i utalentowany kompozytor telewizyjny, a Marcus O’Dair to klasycznie wyedukowany muzyk, który w tym duecie chwyta m.in. za toy piano i megafon.
Ich niedawno wydany album „1 Inch / ½ Mile” zbiera świetne recenzje, okrzyknięty owocem pracy genialnych umysłów. Grasscut udowadniają, że muzyka elektroniczna może być romantyczna, nostalgiczna, ludzka, a jednocześnie pokręcona, dziwaczna, odmienna, jednym słowem: unikalna. www.myspace.com/grasscutmusic

RUDI ZYGADLO (Planet Mu)

Twórca zaskakującego modern popu, z dubstepowymi korzeniami. Dzięki swojej muzycznej wyobraźni i niestandardowemu podejściu do elektroniki stworzył frapujący amalgamat, gdzie pop spotyka się ze współczesną elektroniką, wpływami Franka Zappy, Johna Carpentera i amerykańskim indie. Sam Rudi opisują swoją muzykę jako wyjątkową fuzję odmiennych inspiracji. Niełatwo jest stworzyć popowo-dubstepową hybrydę, która świetnie brzmi. Dopiero co wydał swój pierwszy album – „Great Western Laymen” pod szyldem kultowej Planet Mu.

www.myspace.com/rudizygadlo

KOBALTMASA:

VJ512 ORAZ VJ NONTOY

Arek Nowakowski | vj512 | mrmama.tv >>>wizualizacje do setu Luke’a Viberta<<<

Pierwsze wizualizacje tworzył jeszcze przy użyciu VHS-ów. Założyciel vjteamu: „kobaltmasa visualization extra strobo szok power vj broders kru bejbe”, członek stowarzyszenia „środek świata”. Od 2005 roku zawodowo zajmujący się motion-designem jako mrmama.tv. Realizator pierwszego w Polsce 3d video mappingu. Wykładowca na Poznańskiej ASP. Wielokrotny juror konkursów vj-skich a także zwycięzca festiwalu vj-skiego Visualconnection2006.

www.mrmama.tv

Kuba Szymański | vj nontoy >>>wizualizacje do setu Pinch’a<<<

Członek kolektywu vj-skiego kobaltmasa. Ruchomym obrazem zajmuje się od rozpoczęcia studiów na wydziale animacji poznańskiej ASP. Z połączenia tej pasji z muzyką wygenerował się pomysł tworzenia wizualizacji. Zaczął pięć lat temu w Poznaniu (Kukabara, poprzez Eskulap, Adrie etc.), do wygrania tegorocznej edycji Videozone 2010. Na co dzień jest motion designerem. Aktywnie uczestniczy w wydarzeniach kulturalnych Poznania, związanych ze sztuką i muzyka tj. Nowa Elektronika w Starej Rzeźni 2009/2010 //, V Festiwal Wiosny, czy KontenerArt.

www.vimeo.com/nontoy

Info:

www.info.transvizualia.com