Sonique

Sonique, brytyjska piosenkarka i jedna z najsłynniejszych kobiet didżejów na świecie, będzie gwiazdą drugiej edycji Sieradz Open Hair Festival. Zagra w sobotę 24 lipca, drugiego dnia festiwalu. Autorka tanecznych przebojów i gwiazda klubów Ibizy przygotowuje nową płytę – koncert w Sieradzu to jedno z europejskich wydarzeń zapowiadających jej premierę. Druga edycja największej w Polsce imprezy plenerowej poświęconej stylizacji fryzur odbędzie się w dniach 23-25 lipca w Sieradzu, rodzinnym mieście Antoniego „Antoine’a” Cierplikowskiego.

Sonique ma w Polsce wierną publiczność – koncertowała już w Warszawie, Toruniu i Wrocławiu. „Kocham Polaków za to, że szczerze okazują emocje podczas moich występów” – mówiła w 2008 r. Jest gwiazdą muzyki klubowej i laureatką najbardziej prestiżowej nagrody na Wyspach Brytyjskich – Brit Awards. Otrzymała ją w 2001 r., po głośnym sukcesie albumu „Hear My Cry”. Znalazły się na nim piosenki „I Put A Spell On You” i „It Feels So Good” (najpopularniejszych singiel 2000 r. w Wielkiej Brytanii), które spędziły w czołówce europejskich notowań kilkanaście tygodni i królowały na światowych parkietach. Sonique doskonale uchwyciła w nich nastrój niepokoju, ekscytacji i nadziei związanych z nadejściem XXI wieku. Stworzona przez nią mieszanka muzyki house, dance, pop, electro i r&b do dziś pozostaje kwintesencją brzmień przełomu stuleci. Dotąd Sonique wydała trzy solowe płyty: „Hear My Cry” (2000), „Born to Be Free” (2003), „On Kosmo” (2006). Zanim albumy przyniosły jej międzynarodowe uznanie, zdobyła renomę w świecie muzyki klubowej. Jako didżej współpracowała z Markiem Moorem i Williamem Orbitem przy jego projekcie Bass-O-Matic. Kilka sezonów spędziła na Ibizie, w światowym centrum tanecznych brzmień. Była tam rezydentką w Club Manumission, koncertowała także w innych prestiżowych klubach na świecie. Gdy odniosła sukces jako piosenkarka, postanowiła zawiesić karierę didżejską, ale od czasu do czasu staje za konsolą.

Sonique urodziła się 21 czerwca 1968 r. w Londynie jako Sonia Clarke. Jej rodzice pochodzą z Trynidadu. Jako dziewczynka Sonique słuchała płyt, które kolekcjonowała jej mama, wielbicielka r&b. Pierwszym albumem, który Sonique kupiła za własne pieniądze, był legendarny krążek disco „I Feel Love” Donny Summer. Miała 16 lat, gdy jej mama wyszła powtórnie za mąż i postanowiła opuścić Londyn. Sonique odmówiła wyjazdu i wolała zamieszkać w schronisku YMCA. Wkrótce, przede wszystkim z powodu długów, znalazła się na ulicy. Powtarza, że ciężkie chwile przetrwała dzięki muzyce. Jako 17-latka założyła pierwszy zespół – Fari, specjalizujący się w reggae. Szybko jednak postawiła na karierę solową i w 1985 r. wydała singiel „Let Me Hold You”. Piosenka znalazła się w prestiżowym zestawieniu UK Top 40. Od tej chwili jej kariera Sonique nabierała tempa.
Przed rokiem u Sonique zdiagnozowano raka piersi, przeszła dwie operacje i chemioterapię. Wiosną wzięła udział w nagraniu charytatywnej piosenki „Girls Just Wanna Have Fun”. Dawny przebój Cyndi Lauper stał się symbolem walki z rakiem. Kilka tygodni Sonique temu dowiedziała się, że jest całkowicie zdrowa. Serią europejskich występów i koncertem w Sieradzu Sonique zaczyna nowe życie.
Sieradz Open Hair Festival powstał w 2009 r., w setną rocznicę narodzin chłopczycy (w 1909 r. Antoine po raz pierwszy ściął na krótko włosy popularnej aktorki francuskiej Evy Lavalliére). Organizowany jest w Sieradzu, rodzinnym mieście Cierplikowskiego, które słynny fryzjer regularnie odwiedzał i gdzie zmarł w 1976 r. Open Hair Festiwal to jedyna w Polsce impreza w formie zabawy miejskiej na wolnym powietrzu, polegająca na tworzeniu i prezentowaniu fryzur. Gromadzi uznanych fachowców, adeptów sztuki fryzjerskiej i amatorów zainteresowanych stylizacją. Łączy profesjonalne konkursy fryzjerskie z rozrywką dla publiczności. Stałe elementy festiwalu, to: Ogólnopolski Konkurs Uczniów Fryzjerstwa im. Antoine’a Cierplikowskiego, bicie rekordu świata w jednoczesnej stylizacji fryzur, pokazy mistrzowskie. Co roku prezentowane są wydarzenia specjalne. Pierwszej edycji w 2009 r. towarzyszył pokaz filmu dokumentalnego „Antoine – geniusz z Sieradza” oraz koncert piosenki francuskiej, przybliżający atmosferę Paryża za czasów Antoine’a. Atrakcją drugiej edycji jest premiera spektaklu biograficznego „Antoine” i inne wydarzenia teatralne.

Organizatorem festiwalu jest Urząd Miasta Sieradz.