The Chemical Brothers

Po ogłoszeniu MUSE, kolejne mocne uderzenie ze strony Coke Live Music Festival. Pod koniec sierpnia w Krakowie wystąpią trzy energetyczne formacje: elektroniczne The Chemical Brothers, alter-rockowe 30 Seconds To Mars i i DJ-ski skład N.E.R.D. Mistrzowie trzech różnych stylistyk, ale to, co ich łączy, to koncertowa energia.

The Chemical Brothers

The Chemical Brothers to jedna z największych gwiazd muzyki tanecznej i elektronicznej. Uznanie zdobyli nie tylko albumami studyjnymi, ale przede wszystkim świetnymi występami na żywo, dlatego też są jednym z najbardziej oczekiwanych zespołów w nadchodzącym sezonie festiwalowym.

Ed Simons i Tom Rowlands tworzą muzykę pod nazwą The Chemical Brothers od 1995 roku. Ich debiutancki album pt. „Exit Planet Dust” sprzedał się na całym świecie w ponad milionie egzemplarzy. Eksperymentalne połączenia ciężkich klubowych rytmów i muzyki gitarowej zaintrygowały słuchaczy na tyle, że zespół szybko zdobył fanów wśród klubowej publiczności, a także, co ciekawe równie entuzjastycznie przyjmowany był jako support takich gwiazd jak U2 czy Oasis. Każdy kolejny album przynosił klubowe hymny świetnie radzące sobie na listach przebojów – „Setting Sun”, „Block Rockin’ Beats”, „Hey Boy Hey Girl”, „Star Guitar”, „Galvanize” to chociażby kilka z nich.

The Chemical Brothers nigdy nie zwracali uwagi na granice w świecie muzycznym, wybierając dla siebie z każdego gatunku to, co najlepsze. Wszechstronność duetu potwierdzają ich kolaboracje z takimi artystami jak Noel Gallagher z Oasis, Richard Ashcroft z The Verve, Q-Tip z A Tribe Called Quest, czy Kele Okereke z Bloc Party. Simons i Rowlands są również zdobywcami niezliczonej ilości  nagród, w tym między innymi 2 nagród Grammy za najlepszy utwór taneczny i najlepszy album elektroniczny.

Obecnie zespół przygotowuje się do wydania kolejnej płyty. 7 czerwca 2010 roku swoją premierę będzie miał siódmy studyjny album The Chemical Brothers pod tytułem „Further”. Zapowiadany jest jako najbardziej eksperymentalne ale i zarazem najbardziej melodyjne wydawnictwo grupy. „Further” to także concept album – do każdego z ośmiu utworów powstał osobny film, świetnie współgrający z muzyką. Mając w pamięci ich oszałamiający występ podczas Open’er Festival, nie pozostaje nic innego, jak czekać na krakowski koncert.

30 Seconds To Mars

Uwielbiani przez fanów, 30 Seconds To Mars są wielokrotnymi zwycięzcami nagród MTV Awards – nic dziwnego, ich wielkobudżetowe teledyski z kinową fabułą i epickim rozmachem są niewątpliwie ewenementem. Ponad 3 miliony sprzedanych płyt i sukces nie oddzieliły członków zespołu od fanów, wręcz przeciwnie – kiedy tylko mają okazję, starają się być blisko swojego odbiorcy.

Na czele formacji stoi Jared Leto – człowiek, który osiągnął sukces artystyczny na wielu polach. Charyzmatyczny artysta od momentu wydania debiutanckiej płyty zespołu w 2002 roku musi dzielić swój czas między pracą na planie a nagrywaniem kolejnych albumów i graniem tras koncertowych. Zespół, którego podstawę stanowią bracia Shannon i Jared Leto, wydał do tej pory trzy albumy studyjne. Emocjonalny śpiew Leto oraz rockowa oprawa zdobyły zespołowi wielu fanatycznych wyznawców na całym świecie. Drugi album pt. „A Beautiful Lie” zawierający takie przeboje jak „The Kill” i „From Yesterday” sprzedał się w ponad milionie egzemplarzy tylko w samych Stanach Zjednoczonych, pokrywając się platyną także na Wyspach Brytyjskich. W Internecie ponad 100 milionów osób obejrzało ich teledyski. Pod koniec zeszłego roku 30 Seconds To Mars wydali trzeci album pt. „This Is War” zawierający single „Kings and Queens” i tytułowy „This Is War”.

Będąc zespołem uwielbianym przez publiczność 30 Seconds postanowili złożyć hołd swojej publiczności produkując 2 tysiące różnych okładek ostatniego albumu umieszczając na nich twarze fanów. Na koncertach Leto przełamuje bariery dzielące go od wyznawców. Co zrobi w Krakowie? Przekonamy się podczas Coke Live Festival.

N.E.R.D.

N.E.R.D. to formacja założona przez dwóch producentów muzycznych znanych jako The Neptunes. Pharrell Williams i Chad Hugo są odpowiedzialni za nagranie niezliczonych wręcz ilości przebojów dla takich artystów jak Jay-Z, Snoop Dogg, Nas, Justin Timberlake, LL Cool J, Kelis, Busta Rhymes, czy Beyonce.

Są zdobywcami trzech nagród Grammy i śmiało można powiedzieć, że ostatnie kilkanaście lat należy do nich. Mimo tego, że wypracowali swoje własne, niepowtarzalne brzmienie, to jako twórcy nigdy nie bali się eksperymentów i zabaw z różnymi stylistykami. Kiedy w hiphopie i r’n’b osiągnęli już wszystko, postanowili nadać swoim działaniom drapieżności. Do składu dołączył Shay Haley, a Williams i Hugo postawili na stylistykę rockową, mieszając też wpływy funkowe i rap. Do tej pory N.E.R.D. wydali trzy płyty: „In Search Of…”, „Fly Or Die” i „Seeing Sounds” zawierające takie hity, jak „Lapdance”,  „Rock Star”, „She Wants To Move” i „Everyone Nose”.

Ich albumy są pełne niczym nieskrępowanej, wciągającej zabawy z dźwiękiem i część z nich bez problemu pokryła się złotem, ale największe wrażenie N.E.R.D. robią na koncertach – to wtedy uwalnia się ich energia i pasja, jaką darzą to, co robią. Dowodzący formacją na koncertach Pharrell Williams wie, jak porwać publiczność i przenieść na scenę imprezowy klimat. Prasa donosi, że członkowie N.E.R.D. ciężko pracują nad nową płytą, zatem na koncercie oprócz znanych kompozycji możemy spodziewać się też premierowego materiału.

Coke Live Music Festival
DATA: 20-21 sierpnia 2010
MIEJSCE: Kraków, Lotnisko – Muzeum Lotnictwa Polskiego
BILETY: karnety w cenie 200 PLN; karnety z polem namiotowym 220 PLN;     bilet jednodniowy 115 PLN.