"Animated" - oprawa graficzna
"Animated" - frg. oprawy graficznej

W czerwcu 2009 roku w konkursie Coke Live Fresh Noise zwyciężył młody zespół z Wolsztyna – We Call It a Sound. Dziś, 27 kwietnia 2010, premierę ma debiutancki album grupy „Animated”. Krążek będzie mogli nie tylko kupić w sklepie, ale przede wszystkim – przesłuchać. Cały materiał trafił do odtwarzacza WCIaS na ich Myspace.

Muzykę We Call It a Sound najogólniej można określić, jako downtempo. Ważną rolę spełnia tu elektronika i warstwa wokalna, nadająca kompozycjom wolsztynian nieco psychodelicznego brzmienia. Zespół powstał jesienią roku 2007. Jego struktura uformowała się dosyć instynktownie, bez planowego wykluczania bądź wdrażania poszczególnych elementów. Także stylistyka wykształciła się na bazie eksplorowania spontanicznych pomysłów, raczej bez jasno wytyczonej wizji co, i jak grać.

Czwórka przyjaciół z Wolsztyna skupiła się na tworzeniu dźwięków, których nie słyszeli dotąd nigdzie indziej i właśnie kryterium nowatorskiej wyjątkowości stało się jedynym artystycznym ograniczeniem grupy. Bogate instrumentarium przepleciono sporą dawką elektroniki osadzając to wszystko w łagodnym, stonowanym klimacie. Mariaż brzmieniowych eksperymentów z niekonwencjonalnie budowanymi piosenkami do dziś nie został celnie umiejscowiony w żadnej szufladce, co zespół ceni sobie nad wyraz. Amatorski home-recording umożliwił im rejestrowanie swoich pomysłów, które z niszy zaczęły wydostawać się i nieśmiało pojawiać w pojedynczych audycjach rozgłośni ogólnopolskich (Program 3 Polskiego Radia, Polskie Radio Euro) czy też akademickich (Radio Afera, Radio Index, Radio Sfera).

W czerwcu 2009 zespół We Call It a Sound został laureatem programu/konkursu Coke Live Fresh Noise pokonując kilkaset grup z całego kraju. Zespół grał m.in. na takich festiwalach jak: Coke Live Music Festival, Slot Art Festival, FortArt Festival czy Festiwal Sztuk Młodych. Debiutancką płytę „Animated” zarejestrowano podczas całomiesięcznej sesji w studio Electric Eye, zmasterowano w legendarnym amerykańskim studio West West Side. Na album składa się 10 kompozycji, zamkniętych w 40 minutach muzyki, w większości nigdzie wcześniej niepublikowanych.