Pół godziny ambient-dubowego odlotu.

Mathias Delplanque, francuski kompozytor i producent muzyki elektronicznej, ciężko pracuje. Co chwila docierają do mnie informacje o jego nowych pomysłach, instalacjach, przedsięwzięciach z pogranicza klasyki, awangardy i ambientu. Do tego, i tak już naprężonego, planu zajęć dołącza też wciąż żywy i aktywny projekt Lena, pod którym Francuz tworzy electro-dub.

Najnowszym efektem prac Lena jest EP-ka „Circonstances / Variations”. To nic innego, jak seria czterech wariacji na temat utworu z ostatniego dzieła Lena z Floating Roots Orchestra – „Lost Wax” wydanego nakładem Plush (zachwycałam się tym albumem w osobnej recenzji).

To prawdziwy powrót do ambient-dubowego domu, gdzie basy, oszczędność formy, klimatycznie zapętlone frazy i sznyt minimal techno są stałym elementem wystroju wnętrza. Wracamy do słynnego „Uncertain Trail”, sycimy się głębokością i przestrzennością brzmienia. To cztery transowe, atmosferyczne kawałki, w których pozornie nie dzieje się nic, ale tak naprawdę – gdy skupimy się na tym, co słyszymy – uświadomimy sobie ile smaczków Delplanque prawie niezauważalnie wtłacza w swoje kompozycje.

Maksymalnie odprężająca i kojąca propozycja. Można spokojnie odlecieć. Szkoda, że tylko na pół godziny – pozostaje niedosyt. Ale kolejne EP-ki już w drodze, a i wciąż można sięgnąć po starsze albumy.

Kaśka Paluch