pink_martini_splendor30 października do polskich sklepów, nakładem Dream Music, trafi nowy album amerykańskiej formacji Pink Martini zatytułowany „Splendor In The Grass”

Płyta, której nazwa pochodzi od tytułu znakomitego amerykańskiego filmu „Splendor In The Grass (Wiosenna Bujność Traw) z 1961 roku, będzie następcą znakomicie przyjętego krążka „Hey Eugene!” z 2007 roku, który zadebiutował na miejscu 30 zestawienia Billboard Top200, na miejscu pierwszym sklepu Amazon oraz na pozycji 9 listy iTunes Top Albums.
„Splendor In The Grass” nagrany został w Portland przez Dave’a Friedlandera (Prince, The Decemberists), a produkcją krążka zajął się lider i pianista grupy – Thomas Lauderdale.

Na płycie znalazło się 13 utworów, w tym dziewięć autorskich kompozycji Pink Martini i cztery covery. Piosenki zostały zaśpiewane po angielsku, włosku, hiszpańsku, francusku i neapolitańsku. Nie zabrakło także kilku gości: w „Piensa Mi” zaśpiewała 90-letnia meksykańska piosenkarka Chavela Vargas (niegdyś jedna z miłości malarki Fridy Kahlo), Courtney Taylor-Taylor z formacji The Dandy Warhols zagrał na gitarze w utworze tytułowym, zaś znany, amerykański dziennikarz radiowy Ari Shapiro zadebiutował jako wokalista w „But Now I’m Back”.

Grupa Pink Martini powstała w 1994 roku w Portland w stanie Oregon. Muzyka grupy to fascynujący koktajl: jazzu, lounge, muzyki latino oraz klasyki. Do tej pory zespół nagrał trzy studyjne albumy, z których pierwszy, „Sympathique”, znalazł ponad milion nabywców na całym świecie i uplasował się na 10 miejscu listy Billboardu. Umieszczony na niej tytułowy utwór „Sympathique” („Je ne veux pas travailler”) wykorzystany został w reklamie Citroena, a Pink Martini nominowani zostali do nagrody Victoires de la Musique w kategorii Piosenka Roku i Najlepszy Debiut Roku. W 2004 roku do sklepów trafił drugi album Pink Martini „Hang On Little Tomato”, a pochodzący z niego utwór „Let’s Never Stop Falling In Love” został wykorzystany w kinowym hicie „Mr And Mrs Smith”.

Jednak prawdziwym żywiołem Pink Martini są koncerty. Występowali już na całym świecie, zarówno w małych klubach, jak i w filharmoniach, dużych salach koncertowych czy tez galeriach. O klasie Pink Martini mogła przekonać się także polska publiczność, która 6 marca 2007 roku tłumnie wypełniła warszawski klub Skarpa.

(inf. Dream Music)