Muzyka to nie tylko przyjemność, od wieków wiemy, że uczy oraz pomaga dzieciom w rozwoju. Obecnie na rynku mamy wiele instrumentów, jednak czy każdy z nich nadaje się dla dzieci? Jak wybrać odpowiedni? Czym kierować się przy wyborze?

Świetny prezent

Instrument muzyczny to doskonały pomysł na prezent. Nadaje się zarówno na urodziny, pod choinkę, jak i na inne okoliczności. Oczywiście przy jego wyborze powinniśmy kierować się zainteresowaniami dziecka. Jedno będzie wolało flet, a drugie keyboard lub skrzypce. Jeśli chcemy zrobić maluchowi niespodziankę, warto zapytać jego rodziców o podpowiedź. 

Co wybrać?

Dla przedszkolaków idealne będą proste instrumenty, natomiast starszym dzieciom można kupić gitarę lub trąbkę. Pamiętajmy o tym, by rozmiar oraz waga sprzętu były dostosowane do małych rączek. Jeśli dziecko będzie się czuło niewygodnie podczas nauki gry, szybko straci do niej chęć, a tego przecież nie chcemy. Nie zapominajmy również o tym, że sprzęt powinien być łatwy w obsłudze – te trudniejsze pozostawmy dorosłym.

Dobra muzyka to podstawa!

Aby zachęcić dzieci do grania warto słuchać z nimi wartościowej muzyki. Oczywiście, że możemy również śpiewać piosenki dla nich przeznaczone, ale warto rozszerzyć ten repertuar o inne utwory, w szczególności muzyków klasycznych. Pokażmy również najmłodszym, że wśród rapu, rocka i popu również możemy znaleźć piękne i ciekawe kawałki. Zainteresujmy ich biografiami różnych muzyków – od Mozarta po współczesnych twórców. W końcu jest wśród nich wiele inspirujących postaci.

Muzyka to zabawa!

Zachęćmy dzieci do tworzenia własnych utworów. Niech improwizują, niech się bawią! Może nawet uda się Wam stworzyć zespół i zagrać koncert na rodzinnym spotkaniu? To dobry sposób na integrację dla wszystkich członków rodziny – od babci po tatę i małą siostrzyczkę. A może Wasze zwierzątko również dołączy do składu i będzie jego maskotką?

Dlaczego grać?

Muzyka rozwija talenty i wpływa pozytywnie na rozwój dzieci, zatem warto podarować małemu człowiekowi instrument. Warto również słuchać z nim różnorakich utworów, a nawet wspólnie je tworzyć. Rozwijajmy u dzieci wrażliwość na piękno, pomóżmy mu również rozwijać talenty, by było pewne siebie i z ciekawością patrzyło na świat. Nawet, jeśli nie zostanie sławnym muzykiem, wiedza i umiejętności, które zdobył dzięki nauce gry na instrumencie, przydadzą się mu w przyszłości.

Zapraszamy do https://www.instrumentydladzieci.pl/