Wytrzymałe i solidne żaluzje to wbrew pozorom jeden z podstawowych i najbardziej funkcjonalnych elementów w domu czy mieszkaniu. Nie tylko chronią naszą prywatność, ale pozwalają też na ograniczenie ilości światła w szczególnie słoneczne dni oraz pomagają w utrzymaniu odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach. Ponieważ jednak żaluzje są wykonywane z różnych materiałów, warto nieco bliżej im się przyjrzeć.

Żaluzje z drewna lub bambusa

Zwolennicy naturalnych rozwiązań z pewnością polubią żaluzje drewniane lub żaluzje bambusowe. W czasach, kiedy trend bycia eko coraz bardziej się upowszechnia, również żaluzje wykonane z drewna są bardzo mile widziane. Prezentują się znakomicie, dobrze chronią przed nadmiernym słońcem i ciekawskim spojrzeniami sąsiadów, a do tego są odporne na czynniki zewnętrzne – pod warunkiem, że znajdziemy żaluzje drewniane w Gdańsku u sprawdzonego, zaufanego producenta.

Żaluzje tego typu najlepiej wpasowują się do minimalistycznych wnętrz urządzonych w stylu rustykalnym lub boho. Dobrze uzupełnią podłogę wykończoną drewnem.

Żaluzje aluminiowe

Aluminium to metal niezwykle lekki, w związku z czym wykonana z niego żaluzja będzie łatwa w podnoszeniu – nawet jeśli zostanie zamontowana w bardzo dużym oknie. Przede wszystkim jednak warto pamiętać, że aluminium doskonale odbija światło, więc nawet jeśli pomieszczenie wychodzi na południe, to i tak uda nam się ochronić przed słońcem oraz zoptymalizować temperaturę w pokoju. Nie da się też ukryć, że żaluzje aluminiowe są bardzo wytrzymałe i trwałe.

Tego typu modele znakomicie będą wyglądać w aranżacjach nieco surowych i industrialnych. Inne metalowe elementy w pomieszczeniu, np. metalowe nóżki przy stoliku, dopełnią całość.

Żaluzje z PCV

To, co przemawia na korzyść żaluzji plastikowych, to fakt, że są zdecydowanie najtańsze, do tego dostępne w wielu wariantach kolorystycznych, co pozwala dobrać je do dowolnego pomieszczenia. Dużą zaletą jest także ich niewielka waga. Niestety żaluzje wykonane z PCV nie należą do najtrwalszych. Pod wpływem intensywnego słońca z czasem zaczną blaknąć, a nawet się odkształcać, w związku z czym konieczna będzie wymiana. Dodatkowo nie gwarantują one całkowitego zaciemnienia pomieszczenia.

Żaluzje z PCV są uniwersalne, dlatego będą dobrze wyglądały w przypadku większości aranżacji.

artykuł sponsorowany