W nocy z soboty na niedzielę Stacja BBC Radio 3 będzie transmitować to niezwykłe wydarzenie,pięć lat po premierze na żywo w londyńskim muzeum Wellcome Collection.

SLEEP, ośmiogodzinne dzieło Maxa Richtera,będzie transmitowane przez radio podczas Świąt Wielkiej Nocy, dając słuchaczom możliwość globalnego zjednoczenia się w medytacyjnej ciszy.

Wydarzenie będzie emitowane przez BBC Radio 3 (Wielka Brytania) – stację, która po raz pierwszy nadała jego pełną wersję z londyńskiego Wellcome Collection w 2015 roku.

Światowa radiowa premiera będzie transmitowana przez całą noc – od 24:00 w sobotę (11 kwietnia) do godz. 8:00 rano w Niedzielę Wielkanocną (12 kwietnia) w ramach serii „Slow and Mindful” stacji BBC Radio 3, poświęconej muzyce kontemplacyjnej do słuchania w czasie izolacji.

Jednocześnie, Europejska Unia Nadawców (EBU) w kooperacji z przedstawicielami stacji radiowych na całym świecie, nada pełną, ośmiogodzinną kompozycję za pośrednictwem ponad 15 rozgłośni w Europie i poza nią, w tym w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Nowej Zelandii. Wszystkie one będą transmitować SLEEP podczas Wielkanocnego weekendu.

W Polsce transmisji będzie można słuchać za pośrednictwem brytyjskiego BBC Radio 3 (link poniżej)

Max Richter mówi: „Pięć lat temu napisałem SLEEP jako zaproszenie do zatrzymania się na chwilę w pędzie naszego życia. Stajemy teraz w obliczu nieoczekiwanej i niepożądanej pauzy. Jest niezwykle trudno dostosować się do tej nowej rzeczywistości, która codziennie przynosi nowe niepokoje i cierpienie naszym społecznościom, tym, których kochamy, i nam samym. W tym czasie magiczna siła kreatywności, która uwzniośla codzienność i łączy nas ze sobą, działa bardziej niż zwykle, dlatego naprawdę się cieszę, że stacja BBC Radio 3 wraz z Europejską Unią Nadawców umożliwią nam doświadczenie wspólnego słuchania w każdym zakątku świata. Proszę, zostańcie w domach, bądźcie bezpieczni i połączcie się w ośmiogodzinnej kontemplacji z tymi, których kochacie”.

https://www.youtube.com/watch?v=E0boTEFxHMA

Gdy SLEEP nadano po raz pierwszy w 2015 roku, jego transmisja na żywo w BBC Radio 3 ustanowiła dwa rekordy Guinnessa: za najdłuższą transmisję jednego dzieła muzycznego oraz najdłuższą transmisję na żywo jednego dzieła muzycznego. Od czasu swojej światowej premiery, SLEEP było wykonywane na całym świecie, z przełomowymi koncertami w Paryżu, Los Angeles i Sydney – z publicznością w łóżkach, a nie w fotelach. Wydany przez Deutsche Grammophon album SLEEP zaraz po Światowym Dniu Snu powrócił na pierwsze miejsce notowania Billboardu w Stanach Zjednoczonych w kategorii muzyki klasycznej.

SLEEP nazywane przez kompozytora „kołysanką dla rozpędzonego świata ma na celu badanie relacji między muzyką a podświadomością. Zbliżająca się niecodzienna transmisja tego dzieła, które w dniach domowej kwarantanny jeszcze bardziej jednoczy ludzi, ma połączyć słuchaczy we wspólnej muzycznej refleksji.

Linki do transmisji: https://www.maxrichtermusic.com/sleep-broadcast/