Pod szyldem N_Coded Records światło dzienne ujrzała kolejna praca autorstwa jednego z bardziej aktywnych dziś polskich twórców muzyki ambient – Grzegorza Bojanka.

„Pure”, bo taki nosi tytuł EP-ka, której autorem jest Grzegorz Bojanek, to zestaw czterech ambientowych utworów, które potwierdzają fakt, że Bojanek to dzisiaj jeden z najdojrzalszych rodzimych twórców gatunku.

To nie pierwszy raz, kiedy Grzegorz Bojanek zasila swoją twórczością katalog wydanictwa N_Coded. Wcześniej miało to miejsce w przypadku albumu pt. „Solid” stworzonego w duecie z Piotrem Michałowskim, założycielem labelu. „Solid” to trwająca nieco ponad 50 minut płyta, której rdzeń stanowią stonowane, oniryczne brzmienia – specjalność obu muzyków.

Nie inaczej jest w przypadku najnowszego, solowego wydawnictwa autorstwa Bojanka. „Pure” to, jak mówi sam twórca, „czysty ambient”, którego głównym budulcem sągłębokie, masywne, dronowe brzmienia, mieniące się na powierzchni niezliczonymi szczegółami.

– Od dawna nosiłem się z zamiarem nagrania „czysto ambientowego” albumu. Sam uwielbiam słuchać takiej muzyki, ale gdy tworzyłem swoje interpretacje tego gatunku, nie potrafiłem ograniczyć się w formie. „Pure” to moja próba zmierzenia się właśnie z „czystym ambientem”, niewzbogacanym rytmem czy innymi ozdobnikami – mówi Grzegorz Bojanek.

– Ta EP-ka, poza wspomnianymi sprawami formy, to również wyraz tęsknoty za współpracą z chińskim muzykiem, prywatnie moim przyjacielem, Zenem Lu. To hasło „czysty ambient” czy „pure ambient” pojawiało się wielokrotnie w czasie naszej trwającej wiele lat wspólnej muzycznej drogi, gdy ustalaliśmy przed wspólnymi występami, w jakim kierunku będziemy je prowadzić. Z tej tęsknoty za wspólnym graniem, za Chinami, za podróżowaniem po tym niezwykłym kraju zarówno z Zenem, jak i z polskimi przyjaciółmi, nagrałem EP-kę zatytułowaną po prostu „Pure”. Mieści się tu wiele, ważnych dla mnie treści – dodaje autor.

Chiński „ślad” to nie tylko muzyka składająca się na EP-kę „Pure”. Fotografia zdobiąca okładkę przedstawia panoramę Shenzhen, czyli jednego z największych chińskich miast, chińską odpowiedź na Hong Kong. Na horyzoncie widać drugi co do wysokości budynek w Chinach, czyli 599-metrowy Ping An Finance Centre. Zdjęcie zostało wykonane przez Piotra Michałowskiego z dachu budynku, podczas ChoP Festival w Shenzhen, czyli chińsko-polskiego festiwalu muzyki eksperymentalnej.

Wcześniejsze prace Grzegorza Bojanka znalazły swoje miejsce w katalogach takich wydawnictw jak Ohm Resistance, We Play!, Pionierska Records czy EtaLabel, czyli oficyny prowadzonej przez autora „Pure”, i innych.

„Pure” to trzecie wydanie w katalogu N_Coded Records. Premiera przypada 22.03.2019 r. Za mastering nagrań odpowiada Michał Wolski, a projektem okładki zajął się Adrian Spóz ze studia Redkroft.

Płyta dostępna jest we wszyskich popularnych serwisach streamingowych oraz pod adresem https://ncoded.bandcamp.com/album/pure