Piękny, głęboki, dudniący bas, mocne uderzenie i odważne, ciężkie brzmienie to po prostu coś pięknego! Pod warunkiem, że nie słucha się go przymusowo, przez ścianę i razem z sąsiadem. Im niższa częstotliwość dźwięku, tym z większej odległości można go usłyszeć. Fale o niskiej częstotliwości osiągają długość wielu metrów, a zwyczajne ściany nie są dla nich żadną przeszkodą. Potrzeba matką wynalazku, a ponieważ problem bywa dokuczliwy – musiało pojawić się skuteczne rozwiązanie techniczne. Jest nim bass trap, czyli pułapka basowa – rzecz niezbędna w każdym studiu nagraniowym i każdym pomieszczeniu przeznaczonym do głośnego odtwarzania muzyki.

Budowa pułapek basowych

Pułapki basowe zazwyczaj sprawiają niepozorne wrażenie. Sekret ich skuteczności tkwi w doborze odpowiedniego materiału, natomiast budowa mechanizmu ukrytego pod zazwyczaj prostą, geometryczną formą, to efekt wykorzystania eksperckiej wiedzy na temat akustyki oraz precyzyjnego wykonania. Niewiele wspólnego z pułapką basową z prawdziwego zdarzenia mają wszelkiego rodzaju pianki, czy panele akustyczne – faktycznie wykorzystuje się do jej budowy raczej wełnę mineralną i elementy metalowe. Dopiero połączenie tych materiałów w odpowiedni sposób daje pożądany efekt zatrzymania fali dźwiękowej wewnątrz pomieszczenia. 

Najpopularniejsze pułapki

Najczęściej wyróżnia się dwa rodzaje bass trap: rezonatory i pochłaniacze. Te pierwsze mają za zadanie wyłapywać najniższe częstotliwości dźwięków. Posiadają kształt zbliżony do butli, albo pudełkowaty i przeznaczone są raczej dla profesjonalnego użytku. Do wykorzystania w mniejszym, chociaż niekoniecznie amatorskim studio, zaleca się raczej wykorzystanie pochłaniaczy, czyli pułapek wykonanych z wełny mineralnej i elementów metalowych. Są bardziej uniwersalne i pochłaniają dźwięk o różnej częstotliwości, nie tylko ekstremalnie niskiej, łatwe w montażu i można je zainstalować w niemal każdym pomieszczeniu w podobny sposób. W dodatku są o wiele tańsze. Tam, gdzie zachodzi konieczność bardziej wyszukanych rozwiązań, wykorzystuje się oba rodzaje pułapek i kombinuje ich działania. Pomiędzy różnymi rozwiązaniami istnieją bardziej lub mniej subtelne różnice, jednak z pewnością wykorzystanie tego  bardziej uniwersalnego i elastycznego przyniesie na dłuższą metę lepsze efekty, niż zakup wyspecjalizowanego sprzętu, nadającego się do użytku jedynie w ściśle określonym celu.

Rozmieszczenie bass trap

Pułapki basowe wyglądają różnie – bywają prostokątne, trójkątne, czy walcowate, co nie ma większego znaczenia dla ich działania. W głównej mierze najważniejsze jest ich rozmieszczenie. Ponieważ to rogi pomieszczenia są miejscem, w którym najczęściej skupia się dźwięk, ustawianie pułapek należy rozpocząć właśnie tam. Prawdopodobnie ustawienie ich jedynie w rogach nie załatwi wszystkiego, ale będzie bardzo dobrym początkiem skutecznego i profesjonalnego zabezpieczenia studio. Można je ustawić właściwie dowolnie, jednak najlepsze efekty przyniesie usytuowanie ich wzdłuż narożników i krawędzi ścian. W ten sposób uchwycą dźwięk zza kolumny głośnika, eliminując wszystkie skutki uboczne jej działania, pozostawiając jedynie dźwięk dający radość.