[English below]
Romans subkultury klubowej z używkami to zgrana historia. Muzyka rozwija się z narkotykami. Bez euforycznego działania molly nie byłoby rave’u. House’owe kluby wypełniało ekstatyczne odurzenie empatogenami i entaktogenami. Jungle? Stymulanty. PCP? LSD? Psytrance. Ketamina? Techno.
Nowe dragi powstają tak szybko jak nowe gatunki tanecznej elektroniki. Może zadziwić ich finezja, działanie, ale nie może zaskoczyć fakt, że istnieją. Obserwujemy, badamy ten świat, opisujemy go i doświadczamy od trzech dekad. Jak mogliśmy przeoczyć moment, w którym obok koki, amfy, DMT i LSD pojawiły się duże i małe trankwilizery, normotymiki i antydepresanty?
I nie chodzi tu bynajmniej o imprezowe zastosowanie psychotropów, co przecież też zawsze było i jest praktykowane. Chodzi o obecność leków stymulujących psychikę, zażywanych w celu, do którego zostały pierwotnie stworzone. Psychiczne zaburzenia, depresje, stany lękowe, a nawet tak poważne choroby jak schizofrenia do tej pory były tematem tabu nie tylko w świecie klubowym. A jednak jakoś tak jest, że robi się dziwnie, gdy do miejsca, w które wszyscy uciekają przed problemami, te problemy dowlekają się za nimi. Dlatego fakt, że w ostatnim czasie do zmagań z zaburzeniami psychicznymi zaczęło się przyznawać coraz więcej producentów, artystów, didżejów był tak szokujący dla środowiska. Ale też w dużej mierze wyzwalający.
Po części przyczyną problemów psychicznych jest rockandrollowy styl życia każdego, kto pracuje w tzw. branży rozrywkowej, z muzykami i didżejami na czele. W filmie Berlin Calling (2008, Hannes Stöhr) grany przez Paula Kalkbrennera DJ Ickarus trafia do szpitala psychiatrycznego właśnie po „o jednej za dużo” imprezowej, narkotycznej przygodzie. Nieco inna historia, też będąca pokłosiem trudnego życia nocnego i życia w trasie, została opowiedziana w filmie It’s All Gone Pete Tong (2004, Michael Dowse) – tracąc słuch, didżej zmaga się z zagubieniem, poczuciem alienacji, depresją.
Didżeje przyznający się dziś w prasowych wywiadach do problemów psychicznych często zwracają uwagę na wypalenie, obciążenie nerwowe i wrażenie pozostawania w nieustannym napięciu nawet długo po zakończeniu wyczerpującej trasy. To trochę tak jakby mechanizm nazywany przez psychologów fight & fly, wzrost adrenaliny pod wpływem stresu i zagrożenia, nigdy się nie wyłączał. Oczywiście to jeden z objawów nadużywania psychodelików. Ale też stan, który może dopaść każdego, kto żyje w zbyt dużej i ciągłej presji – terminów, wywiadów, koncertów, spotkań, krytyki i wszystkich tych wydarzeń z życia artysty, których nie widać na imprezach ani prasowych zdjęciach.
Jednym z najbardziej poruszających tego typu wywiadów w ostatnim czasie był ten udzielony przez producenta ukrywającego się pod pseudonimem Benga dla brytyjskiego „Guardiana”. Pionier dubstepu, wielbiony przez dziennikarskie tuzy pokroju Mary Anne Hobbs, został zdiagnozowany jako schizofrenik z zaburzeniami afektywnymi dwubiegunowymi (potocznie nazywanymi bipolarnymi). Przyczyną zachorowania miało być nadużywanie narkotyków i zbyt wyczerpujące trasy koncertowe. Benga ma 29 lat, w roku 2014 zakończył karierę muzyczną. „Ta branża opiera się na wizerunku” – mówił Benga. – „Wielu ludzi nie chce patrzeć na kogoś, kto jest słaby, albo myśleć, że nie potrafią czegoś zrobić, że nie są cool”.
Z raportu przytoczonego w tym samym wywiadzie (statystyki na rok 2015) wynika, że ponad 37% Brytyjczyków w wieku od 16 do 24 lat przyjmowało narkotyki rekreacyjnie, a liczba ta stale rośnie. „Zacząłem brać, kiedy miałem 17 lat, ale naprawdę wciągnąłem się w to mając 22-23 lata” – mówił „Guardianowi” Benga. – „Zwykle było to ecstasy, ale odkryłem też ketaminę. Zacząłem mieć stany lękowe i paranoję, ale one zawsze były częścią mojej osobowości, więc sądziłem, że to przejdzie”. Nie przeszło, artysta zaczął mieć problemy z kontrolowaniem siebie, w stanie manii (przeciwwadze do depresji w zaburzeniach bipolarnych) został aresztowany. Trafił do szpitala, dostał aripiprazol, popularny neuroleptyk w leczeniu schizofrenii i epizodów maniakalnych. Futurystyczny utwór Shut It Down ma odzwierciedlać stan choroby, w którym go nagrywał, jeszcze przed leczeniem. Dziś artysta wycofał się z branży, skupił na rekonwalescencji. „Wiem, że nie mogę już tknąć narkotyków, nie mogę być głupi”.
Niedługo po wyznaniu Bengi głos zabrał Idir Makhlaf z duetu Blasterjaxx. W oświadczeniu pisze: „Kiedy osiągnęliśmy sukces, którego się nie spodziewaliśmy, straciłem rozum. Piłem więcej, spałem mniej, jadłem gorzej… wiecie, normalka. W rezultacie miałem mniej czasu na ćwiczenia, spotkania z przyjaciółmi i rodziną oraz na produktywną pracę”. Zwierza się dalej: „Próbowaliśmy wszystkich rzeczy, by zredukować zdenerwowanie i stres, od krótszych tras koncertowych przez więcej wolnego czasu po korzystanie z droższych, ale wygodniejszych opcji podróży” – pisze Makhlaf. – „I wtedy mnie to dopadło. Mój pierwszy atak paniki. Nie mogłem oddychać, wirowało mi w głowie, a musiałem wyjść na scenę w przeciągu godziny. (…) zdrowie psychiczne i fizyczne jest wciąż tabu w naszym świecie”.
„Znam didżejów, których dopadają ataki paniki i depresja. Którzy mają paranoję nawet w trakcie grania w klubie czy na festiwalu” – opowiadał w wywiadzie dla DJBroadcast Joost van Bellen, jeden z najbardziej wpływowych holenderskich didżejów i turntablistów, aktywny na scenie od 1985 roku, inspiracja dla Erola Alkana, Boys Noize’a czy Feliksa da Housecata. – „Ale wielu z nich macha rękami, potem wracają do garderoby jakby nic się nie stało”.
Za kulisami dużo mówi się o wpływie używek na jakość clubbingu, także w Polsce, w której króluje jednak alkohol i „banieczki”. Dlatego nie są tu normą całodobowe czy całoweekendowe imprezy, bo „dzięki” alkoholowi tu około szóstej rano publiczność się słania, jeśli w ogóle jeszcze stoi na nogach. Nie jest to wyłącznie domeną naszych współrzędnych geograficznych – sam Fatboy Slim odbył wiele sesji na terapiach odwykowych dla alkoholików. To było w okolicach roku 2009, cztery lata wcześniej w jednym z wywiadów mówił: „Próbowałem być na scenie trzeźwy i nie dawało mi to zbyt wiele radochy”.
Czy fakt, że dziś częściej mówi się też o „ciemnej stronie mocy”, o konieczności brania psychotropów nie w celach rekreacyjnych, ale leczniczych, bo – mówiąc krótko i kolokwialnie – ludziom siada psycha, jakoś dziwi? Mnie nieszczególnie, wydaje mi się to nawet logiczne. Kultura klubowa jest kulturą stosunkowo młodą, mówimy o góra czterech dekadach. Ci, którzy bawią się najdłużej, dziś są dorośli. To, co nie przeszkadzało 17-latkowi, przeszkadza 30-latkowi – jak w przypadku Bengi. Zażywanie narkotyków i nocnego życia przez długie lata też robi swoje. Wygląda więc na to, że dziś obserwujemy zbieranie plonów.
Po wyznaniach artystów, po wycofaniu się Aviciiego – gwiazdy EDM – z koncertowania z przyczyn zdrowotnych, także spowodowanych problemem alkoholowym, temat będący dotychczas tabu został przełamany. Media alarmują, artyści się wspierają, tweetują o własnych problemach, piszą manifesty, spowiadają się przed swoimi fanami. Wolność od stygmatyzacji w rozmowach o problemach psychicznych jest potrzebna nie tylko środowisku klubowemu. Ale jak te dyskusje, jak pokazanie, że clubbing jest dziś w dużej mierze na prozaku, wpłynie na samą kulturę? Dziś nikt na to pytanie nie odpowie. Dla mnie to kolejny rozdział w historii związków używek i clubbingu.
[ENGLISH]
The club music and stimulants romance is a harmonious story. Music develops with drugs. Without euphoric molly there would be no rave. House is filled with ecstatic intoxication with empatoghens. Jungle? Stimulants. PCP? LSD? Psytrance. Ketamine? Techno.
New drugs are created as quickly as new genres of dance electronics. It can amaze their finesse, action, but it can not surprise the fact that they exist. We observe, study this world, describe it and experience it for three decades. How could we have overlooked the moment in which next to cocaine, amphetamine, DMT and LSD appeared large and small normotymics and antidepressants?
And this is not about the party use of psychotrops, which has always been and is practiced. It is about the presence of psychiatric stimulants taken for the purpose for which they were originally created. Mental disorders, depression, anxiety and even such serious diseases as schizophrenia have so far been taboo not only in the club world. And yet, it somehow happens that it gets strangely, if in the place where everyone is running away from problems, these problems are stuck behind them. Therefore, the fact that more and more producers, artists and DJs started to be confronted with the psychological disorders recently was so shocking for the environment. But also largely liberating.
In part, the cause of mental problems is the rock-and-roll lifestyle of everyone who works in the so-called entertainment industry, with musicians and DJs at the forefront but it also applies to music journalists and other workers taking care of festivals, clubs etc. In the Berlin Calling film (2008, Hannes Stöhr) played by Paul Kalkbrenner, DJ Ickarus goes to a psychiatric hospital after „one too much” party narcotic adventure. A bit different story, also a result of difficult night life and life on the road, was told in the movie It’s All Gone by Pete Tong (2004, Michael Dowse) – losing his hearing, the DJ struggles with loss, sense of alienation, depression.
DJs are admitting today, in press interviews, that they have mental problems, burnouts nervous breakdowns and being in constant tension even long after the exhausting tour. It’s a bit like a mechanism – called by psychologists fight & fly, when adrenaline increases under the influence of stress and danger – is never turned off. Of course, this is one of the symptoms of psychedelics abuse. But also a state that can get anyone who lives in too much and constant pressure – dates, interviews, concerts, meetings, criticism and all those events in the artist’s life that can not be seen on press photos.
One of the most moving interviews about that recently was the one given by the producer hiding under the pseudonym Benga for the British „Guardian”. The pioneer of dubstep, worshiped by journalists like Mary Anne Hobbs, was diagnosed as a schizophrenic with bipolar disorder (colloquially called bipolar). The cause of the disease was to be drug abuse and too exhausting concert tours. Benga is 29 years old, in 2014 he finished his musical career. „This industry is based on the image,” said Benga. „Many people do not want to look at someone who is weak or think they can not do something, that they are not cool.”
In the report quoted in the same interview (statistics for 2015) shows that over 37% of Britons aged 16 to 24 were taking recreational drugs, and the number is constantly growing. „I started taking when I was 17, but I really got into it when I was 22-23 years old,” Benga told the Guardian. – „Usually it was ecstasy, but I also discovered ketamine. I started to have anxiety and paranoia, but they have always been part of my personality, so I thought it would go away.” It did not pass, the artist began to have problems with controlling himself, he was arrested in a state of mania (a counterbalance to depression in bipolar disorders). He got to the hospital, got aripiprazole, a popular neuroleptic for the treatment of schizophrenia and manic episodes. The futuristic song Shut It Down is supposed to reflect the state of the disease in which he recorded it, before treatment. Today, the artist withdrew from the industry, focused on convalescence. „I know I can not touch drugs anymore, I can not be stupid.”
Shortly after the confession of Benga, Idir Makhlaf from the Blasterjaxx duo took the floor. In a statement, he writes: „When we achieved a success that we did not expect, I lost my mind. I drank more, I slept less, I ate worse … you know, normal. As a result, I had less time for exercise, meeting friends and family and for productive work.” He goes on to say: „We’ve tried all things to reduce nervousness and stress, from shorter tours through more free time to using the more expensive but more convenient travel options,” writes Makhlaf. – „And then it caught me. My first panic attack. I could not breathe, my mind was spinning, and I had to go on stage in an hour. (…) mental and physical health is still taboo in our world. „
„I know DJs who are getting panic attacks and depression. Who have paranoia even when playing in a club or at a festival „- said Joost van Bellen in an interview for DJBroadcast, one of the most influential Dutch DJs and turntablists, active on the scene since 1985, inspiration for Erol Alkan, Boys Noize or Felix da Housecata. – „But many of them waving their hands, then return to the wardrobe as if nothing happened”.
Behind the scenes there is a lot of talk about the influence of stimulants on the quality of clubbing, also in Poland, where alcohol and „bubbles” reign supreme. That is why its not a norm here to have all-weekend-full-party events, because „thanks” to alcohol here around six in the morning the audience is stumbling, if they’re still standing on their feet. This is not only the domain of our country – Fatboy Slim himself has held many sessions on alcohol addiction therapies. It was around 2009, four years earlier in one of the interviews he said: „I tried to be sober on the stage and it did not give me much joy.”
Today, indeed, we talk more about „the dark side”, the need to take psychotrops not for recreational purposes, but healing, because – in short and colloquially – people started to melt down. Is this somehow surprising? I do not think so, it seems to me even logical. Club culture is a relatively young culture, we are talking about four decades top. Those who play the longest, today are adults. What did not disturb the 17-year-old disturbs the 30-year-old – as in the case of Bengi. The use of drugs and night-life for many years also does its job. So it looks like today we are observing the harvest.
After the artists’ confessions, after Avici’s death – the EDM stars – from touring for health reasons, also caused by the alcohol problem, the subject that was previously taboo has been broken. Media alert, artists support, tweet about their own problems, write manifestos, confess to their fans. Freedom from stigmatization in conversations about mental problems is needed not only for the club environment. But how do these discussions, such as showing that clubbing is today largely on the prozac, will affect the culture itself? Today nobody will answer this question. For me, this is another chapter in the history of drug and clubbing relationship.
Kaśka Paluch