NAGŁOŚNIENIE KONCERTOWE

Wybierając się na koncert liczymy na to, że będziemy świadkami wspaniałego wydarzenia i posłuchamy dobrej muzyki. Niezależnie od tego czy idziemy na koncert rockowy, do opery, lub do klubu gdzie muzyka nie jest grana na żywo, zawsze wymagamy możliwie najlepszej jakości dźwięku.

Rode M2

Wybierając się na koncert liczymy na to, że będziemy świadkami wspaniałego wydarzenia i posłuchamy dobrej muzyki. Niezależnie od tego czy idziemy na koncert rockowy, do opery, lub do klubu gdzie muzyka nie jest grana na żywo, zawsze wymagamy możliwie najlepszej jakości dźwięku. To jak zabrzmi muzyka zależy od bardzo wielu czynników, nie tylko takich jak jej gatunek, ale także od akustyki danego pomieszczenia czy sprzętu jaki jest używany do nagłośnienia. Dobre nagłośnienie nie musi być drogie, ponieważ ważne jest też to w jaki sposób je ustawimy. Nagłaśniając większe pomieszczenia należy pamiętać o tym, by kolumny posiadały odpowiednio dużą moc, tak aby dźwięk dotarł wyraźnie nawet na sam koniec sali. Poza kolumnami ważne są także mikrofony, wzmacniacze, okablowanie, miksery i wiele innych, w zależności od tego czy muzyka będzie grana na żywo czy tylko odgrywana.

Warto zacząć od kolumn głośnikowych, ponieważ są one używane zarówno w klubach jak i na koncertach z wykorzystaniem instrumentów. Moc jest głównym wyznacznikiem, a to jak głośne mają być kolumny, zależy od wielkości pomieszczenia oraz jego akustyki. Nie warto wybierać potężnego sprzętu jeśli nagłośnienia wymaga niewielkie pomieszczenie. Wówczas ta moc tylko się zmarnuje, bowiem nie będziemy mogli jej wykorzystać. Jeśli jednak rzeczywiście potrzebujemy mocnego sprzętu nagłośnieniowego, ale nie możemy sobie pozwolić na spory wydatek, wówczas bardzo dobrym wyborem będzie kolumna Behringer Europort (zobacz na Muzyczny.pl), która posiada moc 500W, zapewniającą nagłośnienie zarówno dużych sal, jak i pleneru. Na dodatkową uwagę zasługuje fakt, że na pokładzie znajdziemy między innymi wysokiej jakości odtwarzacz mp3, pogłos dodający dźwiękowi jeszcze większej przestrzeni, czy możliwość podłączenia bezprzewodowych zestawów, które doskonale sprawdzą się nie tylko podczas występów muzycznych, ale także na konferencjach. Jeśli chcemy aby dźwięk był w możliwie najwyższej jakości, wówczas należy wybrać także dobry mikrofon. Mikrofony wokalne muszą dobrze zbierać dźwięk i być odporne na sprzężenie, wstrząsy i przydźwięki. Taki jest Rode M2 (zobacz na Muzyczny.pl), który bez problemu poradzi sobie w każdych warunkach, nawet podczas dynamicznych występów w plenerze i silnym wietrze. Mikrofon jest bardzo odporny na wszelkie niepożądane przydźwięki. Jeżeli na scenie jest wiele sprzętu, wówczas słabsze mikrofony mogą wchodzić w sprzężenie, szczególnie jeśli trzymająca je osoba znajduje się blisko głośnika. Rode M2 jest mikrofonem, który uchroni nas przed takimi zdarzeniami, a jego cena jest na tyle niska, że jest on znacznie wyżej notowany niż jego drożsi konkurenci. Jeżeli gramy na żywo i chcemy posiadać wyraźne nagłośnienie dobrej jakości, wówczas warto zastanowić się nad wyborem wzmacniacza gitarowego Boss Katana 100. Wzmacniacz posiada 100W mocy oraz głośnik o przekątnej 12 cali, dzięki czemu jest na tyle głośny by móc używać go bez konieczności używania zewnętrznej kolumny. Model ten posiada aż 55 wbudowanych efektów, które można łączyć i modyfikować wraz z symulacjami wzmacniaczy, co czyni z urządzenia jeden z najbardziej uniwersalnych wzmacniaczy gitarowych.

Kolumny, wzmacniacze i mikrofony to oczywiście nie wszystko czego potrzeba do odpowiedniego nagłośnienia, lecz są to absolutne podstawy. Decydując się na kolumny i wzmacniacze dobrze jest wcześniej sprawdzić jaką akustykę posiada pomieszczenie, ponieważ przy dobrej akustyce nie trzeba czasami wybierać sprzętu o wysokiej mocy. W przypadku mikrofonów zawsze warto wybierać takie, które nie tylko pozwalają cieszyć się wyraźnym dźwiękiem, ale także są odporne na wszelkie przydźwięki, których na scenie zawsze jest sporo, szczególnie jeśli używamy wiele sprzętu takiego jak kolumny czy instrumenty.

Przy współpracy z Muzyczny.pl