Niemal wszystkie sektory transportu samochodowego powoli przekonują się do elektrycznego napędu. Coraz więcej pojawia się też aut napędzanych gazem LPG.

Niemal wszystkie sektory transportu samochodowego powoli przekonują się do elektrycznego napędu. Coraz więcej pojawia się też aut napędzanych gazem LPG.

Jeżeli wierzyć słowom Elona Muska, do 2027 r. aż 50% wszystkich samochodów będzie wyposażonych w napęd elektryczny. Te przewidywania mogą wydawać się zbyt optymistyczne, ale bez wątpienia rynek elektrycznych samochodów rozwija się bardzo dynamicznie.

Na liście spółek, które należą do tego sektora rynku motoryzacyjnego należy niemiecka marka Dethleffs, która zaprezentowała samochód typu kamper napędzany energią elektryczną. Jego koncept został zaprezentowany podczas salonu samochodowego w  Düsseldorfie w 2017 r. jako e.home.

Kluczową cechą, która czyni ten pojazd unikatowym jest pokrycie jego nadwozia panelami słonecznymi. Dzięki temu można uzyskać swoistą niezależność i zaoszczędzić zwłaszcza w tych miejscach, gdzie za doładowanie akumulatorów trzeba uiścić stosowną opłatę.

Dethlefs Iveco Daily Electric jest napędzany elektrycznym napędem o mocy 107 KM. Akumulatory zapewniają energię potrzebną do przebycia ok. 160 km (100 mil), a panele słoneczne mogą wytwarzać nawet do 3000 watów elektryczności. Pozwala to zasilić moc 228 Ah sodowo – niklowo – chlorowej baterii.

Dodatkowo, panele słoneczne i napęd elektryczny otrzymały wsparcie w postaci nowoczesnych rozwiązań poprawiających wydajność kampera. System ogrzewania wykorzystuje różne materiały do absorbowania ciepła, kiedy temperatura wzrasta powyżej 26 stopni Celsjusza (79 stopni Fahrenheita). Zgromadzone ciepło zostaje uwolnione do kabiny kierowcy, kiedy temperatura otoczenia spadnie. Dzięki temu nocą zużywa się mniej energii na ogrzewanie wnętrza.

Model nadal jest jednak w fazie koncepcyjnej. Producent nie podał informacji o przewidywanej cenie pojazdu, ani wejściu tego pojazdu na rynek.

Artykuł powstał we współpracy z portalem mototon.pl