Historia Wrocławia liczy ponad 1000 lat. Położone nad rzeką Odrą miasto jest pełne obiektów – świadków jego wspaniałej i bogatej historii. Nie da się ich wszystkich zobaczyć w ciągu jednego dnia, trudno też podjąć decyzję, które z nich zobaczyć, a z których zrezygnować. Podpowiadamy, co koniecznie trzeba we Wrocławiu zobaczyć.

Katedra świętego Jana Chrzciciela

W X wieku Wrocław, wtedy jeszcze drewniana osada, był we władaniu Piastów śląskich. Na zjeździe w Gnieźnie w mieście zostało ustanowione biskupstwo. Należało więc wybudować godną świątynię. Pierwotnie była to budowla w stylu romańskim, którą w XII wieku przebudowano w stylu gotyckim. Przebudowa i rozbudowa świątyni trwała wiele lat. Dzisiaj jest jeden z najcenniejszych zabytków architektury sakralnej w mieście. Za wyjątkowy przykład architektury barkowej uważane są dobudowane w stylu barokowym kaplice: świętej Elżbiety i Elektorska. Uwagę przyciąga również ołtarz główny, w którym znajduje się XVI-wieczny tryptyk Zaśnięcie Najświętszej Marii Panny. Katedra mieści się na Ostrowie Tumskim.

Rynek wraz z Ratuszem

Podczas nawet bardzo krótkiego pobytu we Wrocławiu koniecznie trzeba pospacerować po Rynku. To jeden z największych placów handlowych nie tylko na terenie Polski, ale także Europy. Dzisiaj pełni on zupełnie inne funkcje: jest ulubionym miejscem spacerów mieszkańców miasta i turystów. Otaczają go piękne kamienice zbudowane w różnych stylach, począwszy od gotyckiego aż po klasycystycznym. Jednak wzrok przyciąga w pierwszej kolejności Ratusz. To okazała budowla zbudowana w południowo-wschodnim narożu Rynku w stylu późnego gotyku. Budowa wrocławskiego Ratusza trwała ponad dwieście lat. W jego podziemiach nieprzerwanie od kilku stuleci działa Piwnica Świdnicka: początkowo tylko piwiarnia, a dzisiaj również restauracja.

Aula Leopoldina

To część Uniwersytetu Wrocławskiego. Została wzniesiona w XVIII wieku, jest największą i najbardziej reprezentacyjną salą, która znajduje się w Gmachu Głównym uniwersytetu. Aula ma wyjątkowo bogaty wystrój w stylu barokowym. Sklepieni auli pokrywają liczne freski, w tym fresk „Chwała Śląska” – dzieło Mangolda i Handkego.

Noclegi we Wrocławiu

Na dokładne obejrzenie tylko tych trzech miejsc potrzebujemy więcej czasu niż tylko kilka godzin. Warto zatrzymać się we Wrocławiu na dłużej, aby poznać także inne ciekawe miejsca. Ci, którzy chcą je poznać mogą zatrzymać się w położonych w centrum miasta apartamentach. To doskonały wybór; do większości turystycznych atrakcji jest z nich bardzo blisko. Apartamenty w centrum Wrocławia dają większą swobodę niż hotel. Są doskonałe zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i dla singli. Są kompletnie i komfortowo umeblowane. Dodatkowym plusem jest aneks kuchenny. W każdym apartamencie goście mogą bezpłatnie korzystać z Wi-Fi. W przestronnym salonie znajduje się płaskoekranowy telewizor. Noclegi w apartamentach to doskonałe rozwiązanie dla indywidualnych turystów, ale także dla grup zorganizowanych. Można w nich naprawdę wypocząć po trudach związanych ze zwiedzaniem miasta. Apartamentywroclaw24.pl tu znajdziesz nocleg w przestronnych apartamentach w samym centrum miasta.