Każdego roku pod koniec lata, na przełomie sierpnia i września, w okolicy miejscowości Pula w Chorwacji ma miejsce nie lada gratka dla wszystkich fanów szeroko pojętej muzyki elektronicznej. Dimensions Festival – bo o nim właśnie mowa – to undergroundowy festiwal organizowany w Forcie Punta Christo, prawdopodobnie jednej z najbardziej niesamowitych lokalizacji festiwalowych, jakie można sobie wyobrazić.

Zbudowany w połowie XIX w., fort ten był częścią kompleksu rozłożonego na półwyspach otaczających miasto Pula, które ówcześnie było jednym z największych portów w Europie. Forty tworzyły solidne fortyfikacje obronne i były połączone ze sobą podmorskimi tunelami, z których niektóre istnieją do dziś. Położony na wysokości 45 metrów nad poziomem morza, Punta Christo oferuje zapierający dech w piersiach widok na Zatokę Pula, jej falochron, a także wyspy Briońskie znajdujące się po drugiej stronie. W ostatnich dziesięcioleciach Punta Christo popadł w kompletną ruinę, po czym oczyszczony i zabezpieczony stał się nie lada atrakcją, goszcząc na swoim terytorium organizatorów wielu imprez artystycznych i atrakcji turystycznych. Dimensions wyróżnia jeszcze jedna cecha, mianowicie morski charakter festiwalu, odbywającego się bądź co bądź w jednym z najpopularniejszych żeglarskich rejonów Europy. Poza koncertami organizowanymi na terenie fortu, wiele z nich ma miejsce na plaży oraz na różnej wielkości statkach i barkach, na których dźwięki basu mieszają się z szumem fal.

Lokalizację tego wydarzenia można wykorzystać ponadto, rozszerzając wakacje o czarter jachtu w Chorwacji i wakacyjną żeglugę po najpiękniejszych akwenach regionu. Wynajem łodzi już w trakcie trwania festiwalu pozwoli nie tylko uczestniczyć w imprezie z zupełnie nowej perspektywy lecz również może stanowić idealną alternatywę dla noclegu na polu kempingowym, w hotelu, bądź na prywatnych kwaterach. Ze względu na wspomnianą już popularność Chorwacji jako destynacji żeglarskiej, wybór dostępnych na miejscu jednostek jest naprawdę duży. W zależności od rodzaju załogi i jej umiejętności żeglarskich, można przebierać wśród łodzi żaglowych jednokadłubowych, katamaranów lub łodzi motorowych w zróżnicowanym wieku i przedziale cenowym. Dla tych, którzy nie mają odpowiednich uprawnień albo doświadczenia, istnieje możliwość czarteru jachtu wraz z usługą skippera, na którym ciążyć będzie odpowiedzialność za stan jednostki i jej prowadzenie. Załodze zostaje wtedy nic innego, jak rozkoszować się słoneczną pogodą w atmosferze jednego z najbardziej niezapomnianych letnich festiwali w Europie.

 

artykuł zewnętrzny, fot. materiały nadesłane