Marzy Ci się egzotyczna podróż na Sri Lankę? Jeżeli nadal masz wątpliwości przedstawiamy pięć powodów, dla których warto odwiedzić to miejsce.

Sri Lanka jest krajem o równikowym, gorącym i wilgotnym klimacie. Państwo leży na Wyspie Cejlon – jednej z większych na Oceanie Indyjskim. Sri Lanka sąsiaduje z Indiami, ale w kulturze widoczne są także wpływy arabskie i europejskie.

 Egzotyczna natura

Jednym z powodów, dla których warto wybrać się w egzotyczną podróż na Sri Lankę jest jej wyjątkowa natura. Wokół lagunowych wybrzeży rozpościerają się rafy koralowe. Cała wyspa tętni życiem – Cejlon porastają lasy monsunowe i tropikalne. Kraj jest głównie nizinny i jedynie na południu wznoszą się górskie szczyty.

Kolombo – styl kolonialny w pełnej krasie

Kolombo jest stolicą Sri Lanki wyróżniającą się pod względem zabudowy. Oprócz zabytków w stylu kolonialnym mieszczą się tam sakralne budowle będące miejscem kultu chrześcijan, hindusów, muzułmanów lub buddystów. Szczególnie warta uwagi jest Świątynia Gangaramaya – znajdują się tam zbiory chińskich wachlarzy z VIII wieku, złote posążki Buddy oraz biżuteria angielskiej królowej.

Adam’s Peak

Adam’s Peak znany mieszkańcom Sri Lanki jako Sri Pada jest wzniesieniem pełniącym rolę miejsca kultu buddystów, muzułmanów, chrześcijan i hindusów. Skąd mistyczny charakter tego szczytu? Znajduje się tam wgłębienie na 1,5 m, które przypomina kształtem stopę. Według wierzeń buddystów jest to ślad stopy Buddy. Muzułmanie wierzą, że stanął tam Adam (stąd Adam’s Peak), chrześcijanie zaś uważają, że to ślad św. Tomasza. Według wierzeń hindusów ślad pozostawił Śiwa.

 Królewskie ogrody botaniczne w Peradeniya

Królewskie ogrody botaniczne w Peradeniya zostały założone w czternastym wieku przez syngaleskich królów. Duży wkład w ich rozwój włożyli Anglicy w XIX wieku. Obecnie ogrody botaniczne obejmują powierzchnię o wielkości 60 ha. Rośnie tam ponad 4 tys. drzew odzwierciedlających egzotyczną florę Sri Lanki. Ogrody są urządzone w angielskim stylu – ze ścieżkami dla turystów.

Ratna – Dweepa, czyli wyspa klejnotów

Sri Lanka była dawniej określana mianem wyspy klejnotów. Do dziś słynie ona z kamieni księżycowych i kocich oczu. Są to rzadko występujące kwarce, których zabarwienie przypomina oczy kota. Sri Lanka słynie też z szafirów, ametystów i rubinów. Na Si Lance został wydobyty szafir gwiaździsty Gwiazda Indii. Pochodzi on z XVII w. i znajduje się w Muzeum Historii Naturalnej w Stanach Zjednoczonych.

Wbrew pozorom egzotyczna podróż na Sri Lankę nie musi być kosztowna i niebezpieczna. Warto wybrać się w podróż z bliską osobą. Zarówno zakwaterowanie, jak i wyżywienie wiążą się z pewnymi wydatkami. Niemniej wiele ciekawych miejsc można zobaczyć bez konieczności ponoszenia jakichkolwiek opłat. Z podróży po Sri Lance pozostaną niezapomniane, bezcenne wspomnienia i wspaniałe pamiątki, np. przyprawy, herbata i wzorzyste, kobiece sari.

 

artykuł zewnętrzny, fot. materiały nadesłane