Nauka gry na instrumencie bardzo często wiąże się z trudem, przez który możemy zacząć wątpić w to czy instrument ten jest dla nas odpowiedni. To całkowicie naturalne, a trudności te znikają jeśli ćwiczymy regularnie.

Nauka gry na instrumencie bardzo często wiąże się z trudem, przez który możemy zacząć wątpić w to czy instrument ten jest dla nas odpowiedni. To całkowicie naturalne, a trudności te znikają jeśli ćwiczymy regularnie. Sposobów na rozpoczęcie nauki gry jest wiele, a to jak będą wyglądać zależy od tego skąd czerpiemy wiedzę, jaka muzyka nas interesuje lub to na jakim rodzaju gitary gramy. Należy jednak pamiętać, że bez względu na to jak się uczymy i czy robimy to samodzielnie czy też uczy nas ktoś inny, każdą lekcję i każdą grę powinniśmy rozpocząć od odpowiedniego nastrojenia naszej gitary.

Nim zaczniemy uczyć się jak zagrać podstawowe akordy, warto wiedzieć dlaczego strojenie gitary jest takie ważne (Zobacz podstawy https://strunygitarowe.pl/pl/n/11). Jeżeli uczymy się gry na nienastrojonej gitarze i wydaje nam się, że akord nie brzmi tak jak powinien, prawdopodobnie mamy rację. Jeżeli instrument nie jest nastrojony to nie tylko brzmi źle, ale także posiada dźwięki w nieodpowiednich miejscach, a to skutecznie blokuje możliwość nauki podstaw. Dzieje się tak jeżeli nasza gitara jest bardzo rozstrojona, ale czy mniejsze odchylenia od normy są dopuszczalne? Jeżeli zależy nam na tym by uczyć się w odpowiedni sposób, powinniśmy unikać nawet drobnego rozstrojenia. W grę wchodzi nasz słuch, który kształtuje się przez całe życie. To czy nasz słuch będzie dobry zależy między innymi od tego czy oswajamy go z dźwiękiem odpowiednio nastrojonego instrumentu. Jeśli tak, wówczas z czasem przyzwyczaimy się do prawidłowej tonacji poszczególnej struny, a z czasem dzięki temu usłyszymy czy nasza gitar jest dobrze nastrojona. Niestety, jeśli przez długi czas będziemy grać na nieodpowiednio nastrojonej gitarze, wtedy z czasem może się okazać, że nasz słuch przyzwyczaił się do dźwięku źle nastrojonych strun i podczas gdy inni muzycy będą nam powtarzać byśmy nastroili gitarę, my sami nie będziemy sobie zdawać sprawy z tego, że jest ona rozstrojona.

To właśnie z tych powodów powinniśmy przed każdą grą stroić naszą gitarę. Możemy to zrobić za pomocą stroików gitarowych, które znane są także pod nazwą tuner. Stroiki różnią się od siebie między innymi rodzajem czy dokładnością, jednak początkujący gitarzyści zwracają uwagę przede wszystkim na ich cenę. Nie ma się czego obawiać, ponieważ tunery znajdziemy już nawet za kwotę 20 złotych. Używanie takie urządzenia jest bardzo łatwe intuicyjne. Po włączeniu stroika należy trzymać go blisko gitary, a następnie szarpnąć wybraną przez nas strunę. Po krótkiej chwili na ekranie pojawi się komunikat, który poinformuje nas czy strunę należy poluzować, naciągnąć czy też nie wprowadzać żadnych zmian. Taką samą czynność powtarzamy z każdą struną. Mikrofony w tunerach są czułe, nawet jeśli mamy do czynienia z tanim urządzeniem. Oznacza to, że jeżeli w pomieszczeniu w którym się aktualnie znajdujemy będzie hałas, stroik może to wychwycić, a wówczas trudniej będzie nam nastroić gitarę. Jeżeli posiadamy gitarę elektryczną, basową, lub akustyczną z wejściem na przewód instrumentalny, wówczas dobrym wyborem będą stroiki, które za pomocą przewodu można połączyć bezpośrednio z gitarą. One także maja wbudowany mikrofon, lecz po połączeniu z instrumentem wyłapują wartość przekazaną bezpośrednio z przetwornika gitary. W ten sposób możemy znajdować się nawet w centrum głośnego koncertu, a tuner wychwyci jedynie tonację szarpniętej przez nas struny. W podobny sposób działają tunery podłogowe, które cechują się najwyższą dokładnością. Bardzo często są one używane na scenie, a swoim wyglądem przypominają efekty gitarowe. Taki tuner posiada bardzo wyraźny ekran, a dzięki niemu możemy nastroić gitarę bardzo szybko, pomiędzy jednym utworem a drugim. Jeżeli posiadamy gitarę elektro-akustyczną lub elektro-klasyczną, wówczas prawdopodobnie mają one wbudowany stroik. Producenci dbają o to by były one bardzo dokładne, lecz pamiętajmy, że do ich działania potrzebna jest bateria. W ten sposób gdziekolwiek byśmy się nie udali z naszą gitarą, mamy tuner pod ręką.

O wiele rzadziej używanym sposobem jest korzystanie z kamertonu, w który należy stuknąć lub dmuchnąć, po czym wyda on dźwięk w konkretnej tonacji. Najczęściej jest to dźwięk „E” po którym nastroimy najcieńszą strunę. Na jej podstawie możemy nastroić pozostałe struny, ponieważ należy pamiętać, że gitara jest instrumentem, który posiada te same dźwięki w różnych pozycjach. Odpowiednio nastrojona najcieńsza struna „e” powinna posiadać ten sam dźwięk co odpowiednio nastrojona struna tuż pod nią, którą dociśniemy na piątym progu. Strojąc w ten sposób działam według tego samego schematu z każdą struną poza trzecią najcieńszą, czyli „G”, ponieważ tą należy docisnąć na wysokości czwartego progu by uzyskać tą samą wartość co pusta struna „B”. Jest to jednak proces żmudny, zwłaszcza dla początkujące gitarzysty, dlatego zawsze warto jest mieć pod ręką stroik gitarowy.

Źródło: Strunygitarowe.pl