Wielu doskonale zdaje sobie sprawę, że zaangażowanie na odpowiednim pułapie jest kluczowe w wielu aspektach. Ludzie są tego coraz bardziej świadomi, co może wyłącznie cieszyć.

Motywacja wewnętrzna i zewnętrzna – co warto o nich wiedzieć?

Wielu doskonale zdaje sobie sprawę, że zaangażowanie na odpowiednim pułapie jest kluczowe w wielu aspektach. Ludzie są tego coraz bardziej świadomi, co może wyłącznie cieszyć. W końcu motywacja pomaga w rozmaitych sprawach. Warto wiedzieć, że motywować można się na rozmaite sposoby. Ludzie szukają różnych bodźców, które sprawią, że ich zaangażowanie wejdzie na wyższy level. Dzisiejszy wpis poświęcimy motywacji wewnętrznej oraz zewnętrznej. Co warto o nich wiedzieć? Czym charakteryzują się poszczególne terminy? W jaki sposób należy motywować się wykorzystując tę wiedzę? Przygotujcie sobie kawę czy herbatę i rozsiądźcie się wygodnie, bo czeka Was kilka minut interesującej lektury.

Co to jest motywacja wewnętrzna?

Uważacie, że warto nauczyć się języka angielskiego, żeby posiadać lepsze zdolności lingwistyczne? Jesteście przekonani, że dobrze jest zapisać się na treningi, aby zagwarantować sobie lepsze funkcjonowanie całego organizmu? Macie świadomość tego, że warto pomagać ludziom biednym czy schorowanym? Wszystkie te przypadki opisują osoby, które są zmotywowane wewnętrznie. Tacy ludzie robią coś, aby w pewien sposób zaspokoić własne myśli, które co rusz pojawiają się w ich głowach. Osoby, które zdają sobie sprawę, że motywacja wewnętrzna jest ważna robią coś z innych pobudek, niż materialne. W końcu uczą się języka angielskiego nie po to, aby zarabiać dzięki temu większe pieniądze w pracy, a po to, żeby poczuć satysfakcję i posiadać po prostu większą wiedzę w tym aspekcie. Wewnętrzna potrzeba udania się na treningi również nie sprawi, że będziecie mieli z tego tytułu większe pieniądze. Zagwarantujecie sobie jednak lepsze zdrowie i rzadsze wizyty u lekarzy. Dużo osób podkreśla, że motywacja wewnętrzna jest bardziej szlachetną odmianą motywacji, którą warto na co dzień posiadać.

Motywacja zewnętrzna – najważniejsze fakty

Należy zaznaczyć, że motywacja zewnętrzna jest tak naprawdę całkowitym przeciwieństwem jej wewnętrznego odpowiednika. Trzeba podkreślić, że jest to działanie w celu osiągnięcia określonych korzyści majątkowych. Jeśli na przykład uczycie się języka, żeby zdobyć wiedzę, to tak naprawdę robicie to tylko dla siebie – wtedy jest to motywacja wewnętrzna. Jeśli natomiast zapisujecie się na kursy z języka angielskiego i hiszpańskiego, aby podnieść swoje kwalifikacje i dzięki temu lepiej zarabiać w Waszym miejscu pracy, to wtedy mamy już do czynienia z motywacją zewnętrzną. Trzeba zaznaczyć, że bardzo często dla ludzi ten aspekt jest zdecydowanie ważniejszy. Każdy z nas chce bowiem zarabiać możliwie jak najwięcej pieniędzy. W związku z tym często wykonywane są działania, które są związane z motywacją zewnętrzną, a nie wyłącznie wewnętrzną.

Ciekawostką jest też fakt, że aspekt ten dotyczy osób, które wykonują coś tylko po to, aby na przykład uniknąć kary. Łatwo to wytłumaczyć na przykładzie kierowców. Jeśli dana osoba zwalnia w obszarze zabudowanym do wymaganej prędkości, to wtedy jest to motywacja wewnętrzna. W końcu taki kierowca ma nadzieję, że dzięki temu będzie bezpieczniej na drogach. Jeśli natomiast ten kierowca zwalnia tylko dlatego, że ktoś wcześniej dał mu znać, że za 100 m czy 200 m czeka patrol, to wtedy mamy do czynienia z motywacją zewnętrzną – aby uniknąć kary, którą będą punkty karne oraz mandat.

Jak się motywować?

Może wydawać się, że motywacja zewnętrzna jest przede wszystkim nastawiona na korzyści materialne. Dla wielu osób jest to jednak najważniejszy aspekt. Generalnie jednak warto motywować się przy użyciu rozmaitych bodźców. Dobrze jest zaspokajać swój głos wewnętrzny i robić rzeczy, aby czuć z nich satysfakcję. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby szukać czynników, które sprawią, że motywacja zewnętrzna będzie łatwiejsza do osiągnięcia. Odpowiednie połączenie tych terminów zagwarantuje bowiem zaangażowanie na naprawdę dobrym poziomie – i to biorąc pod uwagę rozmaite aspekty.