Hala to bardzo uniwersalny budynek, mogący pełnić wiele rozmaitych funkcji, dlatego też wiele przedsiębiorstw bez względu na to, w jakiej gałęzi przemysłu mieści się ich działalność, decydują się na jej budowę. Jednak już na etapie projektowania i planowania budowy takiej hali należy zwrócić uwagę na pewne kwestie po to, by w przyszłości uniknąć problemów związanych z właściwym jej użytkowaniem. Warto pamiętać, że budowa hali wcale nie musi w całości zostać pokryta z funduszy firmowych. W takim przypadku jeszcze przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac warto dowiedzieć, się czy przedsiębiorstwo ma szansę na otrzymanie dotacji, jeśli tak to w jakiej wysokości i jakie warunki należy spełniać, by jak najszybciej otrzymać wypłatę gotówki. Najprościej będzie skorzystać z ofert dotacji pochodzących z budżetu Unii Europejskiej przeznaczonego na wspieranie przedsiębiorstw.
Dobór powierzchni użytkowej
W planowaniu budowy hali jednym z najważniejszych elementów jest dobór jej odpowiedniego rozmiaru tak, by odpowiadał on potrzebom jakie należy spełnić przy danym profilu działalności firmy. Dobrze jest pomyśleć również przyszłościowo np. kiedy dana firma w ciągu kliku lat planuje poszerzyć nieco zakres swojej działalności, warto zastanowić się, czy nie wybudować hali nieco większej niż wynika to z aktualnego zapotrzebowania. Co prawda, nieco to zwiększy koszty tej inwestycji, jednak w przyszłości są duże szanse, że zwrócą się one z dużą nawiązką.
Przepisy prawa budowlanego jako istotny element każdej inwestycji
Pomimo tego, że hale przemysłowe mają bardzo szerokie zastosowanie warto, żeby już na etapie planowania ich budowy wszystko wykonywane było w całkowitej zgodności z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa. Jeszcze przed rozpoczęciem prac należy zorientować się między innymi w wymaganiach związanych z ochroną środowiska, czy wymogami jakie spełniać muszą hale w danej gałęzi przemysłu. Jeśli to koniecznie, odpowiednio wcześnie należy wykonać badanie gruntu oraz zdobyć wszystkie stosowne pozwolenia po to, by nie opóźniać w jakikolwiek sposób budowy brakiem odpowiednich dokumentów.
Zapomniany element w budowlach przemysłowych
Okna i odpowiednie doświetlenie hali to dość istotna kwestia, o której niestety bardzo często się zapomina. A przecież oświetlenie bardzo mocno wpływa na komfort pracy znajdujących się wewnątrz hali osób. Okna dachowe? Tak, to dobre rozwiązanie, jednak latem mogą powodować nadmierne nagrzanie budynku i nieznośną do wytrzymania temperaturę. Przy dużej ilości maszyn będzie to złym rozwiązaniem, jednak jeśli w hali będzie ich niewiele lub będzie sprawna klimatyzacja, warto rozważyć takie okna, gdyż dają bardzo dużo światła.
artykuł zewnętrzny, fot. materiały nadesłane