W jaki sposób należy zachowywać się w teatrze?

Unikamy chodzenia na spektakle teatralne, ponieważ nie zawsze wiemy, jak należy się na nich prawidłowo zachować.

Nie od dziś wiadomo, że wyjście do teatru, filharmonii, bądź opery wiąże się z przestrzeganiem pewnych zasad, które nie zawsze są dla nas do końca jasne. Nie wiemy jak powinniśmy się ubrać i czy wypad śmiać się w głos, na niektórych scenach podczas spektaklu komediowego.

Savoir-vivre w teatrze

Savoir-vivre należy rozpocząć od szafy. Wybieramy elegancki strój, ale nie przesadnie galowy. Czym innym jest jednak wyjście na teatralną premierę, w takim wypadku obowiązuje nas strój wizytowy.

Kolejna sprawa, budząca sporo kontrowersji to okrycia wierzchnie. Dla każdego to inny rodzaj garderoby. Latem może to być żakiet, jesienią płaszcz, a zimą futro. Bez względu na porę roku i pogodę, kurtki, płaszcze, jesionki, futra i kożuchy zostawiamy w przeznaczonej do tego szatni.

Docieranie na swoje miejsce siedzące to również temat budzący wiele kontrowersji. Według zasad dobrego wychowania, powinniśmy na swoje miejsce siedzące udawać się twarzą zwróconą do osób siedzących, nigdy bokiem ani plecami.

Za brak szacunku do widzów i aktorów uważane jest również wychodzenie z sali podczas przedstawienia, spóźnienie się, a także wejście na spektakl w trakcie jego trwania. Jeżeli jakieś okoliczności zmuszają nas do przybycia do teatru po czasie rozpoczęcia się przedstawienia, wchodzimy na nie dopiero w trakcie przerwy jeśli takowa jest przewidziana.

Zachowanie podczas spektaklu

 W teatrze nie spożywamy posiłków, ani napoi oraz nie prowadzimy żadnych rozmów. Owacje na koniec spektaklu powinny być wyważone, kulturalne, bez gwizdów i głośnych okrzyków. W zupełności wystarczy szczery uśmiech i gromkie brawa.

W dużo lepszym guście od takich niekontrolowanych okrzyków radości jest pozostawienie aktorom kwiatów. Należy je złożyć na ręce przeznaczonych do tego osób. Można również do bukietu dołączyć liścik, dla jakiego aktora są one dedykowane. Więcej na temat spektakli w teatrach, repertuaru oraz obsady dowiesz się na teatrkomedia.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *