Poznaj tajemnicze zawody – dietetyk

Czy zastanawialiście się kiedyś czym zajmuje się profesjonalny dietetyk? A może ktoś z was myśli o zrobieniu kariery w tym zawodzie? Jeżeli tak, to w tym tekście zaprezentujemy najważniejsze informacje o pracy dietetyka.

Coraz więcej osób zaczyna sobie zdawać sprawę z tego, że to jakie posiłki spożywamy ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Nie dziwi więc fakt rosnącego zainteresowania usługami firm oferujących catering dietetyczny. Dzięki dostępowi do Internetu taką firmę można łatwo i szybko znaleźć podobnie jak dobre biuro rachunkowe wpisując do wyszukiwarki biuro rachunkowe warszawa.

Dietetyk to osoba, która zajmuje się prawidłowym i racjonalnym odżywianiem w czasie zdrowia i choroby opartym na znajomości fizjologii i biochemii. Dieta ustalana jest w oparciu o zapotrzebowanie organizmu i możliwości jego narządów i układów. Pod uwagę brane jest pochodzenie produktów żywnościowych i proces przygotowywania potraw. Dietetyk powinien współpracować z lekarzem, psychologiem i rehabilitantem, gdyż jego praca polega na wspomaganiu procesu leczenia odpowiednio dobraną dietą. Do tego potrzebna jest znajomość anatomii i fizjologii człowieka, oraz skutki działania produktów żywnościowych. Dietetykiem można zostać kończąc studia magisterskie, technikum lub studium policealne o kierunku dietetyka. Najpełniejszy obraz tego zawodu, według powszechnej opinii uzyskuje się po skończeniu studiów. W programie zajęć w technikum lub studium policealnym jest nauka z zakresu anatomii i fizjologii człowieka, biochemii, mikrobiologii i parazytologii (dział biologii zajmujący się badaniem pasożytów oraz zjawiskiem pasożytnictwa), psychologii, pedagogiki, etyki, podstaw żywienia człowieka, towaroznawstwa, organizacji pracy dietetyka i wyposażenia technicznego.

Mimo, że obserwuje się rosnący trend w kierunku zdrowego odżywiania, to jednak ani zarobki nie są oszałamiające, ani nie ma tak dużo ofert pracy. Od 2006 roku zawód dietetyka zaliczono do profesji medycznej, a mimo to przy cięciach budżetowych, zwłaszcza w szpitalach, jest to pierwszy etat do likwidacji. Dietetyk może pracować w placówkach Służby Zdrowia i w gastronomii. Dużą szansę rozwoju zawodowego daje praca w poradniach chorób metabolicznych.

Plusami pracy dietetyka jest to, że coraz więcej osób dostrzega potrzebę zdrowego odżywiania, instytucje unijne wymagają zatrudniania dietetyków w wielu firmach, jest zawodem przyszłościowym, gdyż przybywa osób z nadwagą i otyłością. Minusy to duża konkurencja, wymagane kwalifikacje coraz niższe, za sprawą Internetu ludzie w nim szukają odpowiedniej diety, oraz powszechne przeświadczenie, że praca dietetyka niczego nie wnosi do pracy szpitala.    

Dziennikarka muzyczna, twórczyni 80bpm.net. Współpracuje między innymi z portalami Onet.pl i Noisey.
Komentarze: