Jak motywować się, aby osiągnąć sukces ?

Dla nikogo nie powinno być zaskoczeniem, że każdy z nas tak naprawdę marzy o sukcesie w życiu prywatnym czy zawodowym. Niestety, jego osiągnięcie nie jest takie proste. Składa się na to wiele czynników.

Jak się motywować, aby osiągnąć sukces?

Dla nikogo nie powinno być zaskoczeniem, że każdy z nas tak naprawdę marzy o sukcesie w życiu prywatnym czy zawodowym. Niestety, jego osiągnięcie nie jest takie proste. Składa się na to wiele czynników. Aby wypracowanie sukcesu było możliwe trzeba bowiem posiadać nie tylko określone umiejętności czy wykształcenie. Poza tym zawsze przydaje się też łut szczęścia, który jest tak naprawdę niezbędny w każdej dziedzinie naszego życia. To jednak nie wszystko. Bardzo ważna jest również odpowiednia motywacja.

Zaangażowanie na wysokim poziomie jest kluczem do zrealizowania wyznaczonych celów. Trzeba podkreślić, że wiele osób ma kłopot z odpowiednią motywacją. Niestety, brak tego czynnika powoduje, że nawet najlepsze umiejętności, wiedza i doświadczenie nie mogą być użyte w odpowiedni sposób, co rzecz jasna przekłada się na brak sukcesów w życiu zawodowym lub prywatnym. W jaki sposób należy zatem skutecznie motywować się? Oto kilka sprawdzonych i skutecznych sposobów.

Wyznaczanie celów możliwych do osiągnięcia

Wiele osób popełnia podstawowy błąd polegający na wyznaczaniu sobie zbyt trudnych celów do wykonania. Powoduje to szybkie zniechęcenie i brak zaangażowania na dalszych etapach ich realizacji. Jeśli zatem nie chcecie, aby zabrakło Wam motywacji, to nie możecie porywać się przysłowiową motyka na słońce. Trzeba wyznaczyć sobie zadania, które na dany moment będą jak najbardziej możliwe do zrealizowania. Weźcie pod uwagę Wasze aktualne umiejętności, wiedzę, doświadczenie (w danej dziedzinie) oraz czas.

Odpowiednie nastawienie

Nie można nie wspomnieć o odpowiednim nastawieniu psychicznym. Musicie wiedzieć, że realizacja każdego zadania wiąże się z trudnymi momentami, które są rzecz jasna zależne od skali wyznaczonego przez Was na samym początku celu. Często można przeczytać o osobach, które „zawróciły w połowie drogi”, ponieważ nie poradziły sobie z wymagającymi wyzwaniami. W związku z tym przed wyznaczeniem celów powinniście odbyć rozmowę tak naprawdę ze samym sobą. Trzeba być przygotowanym, że kiedyś przyjdą trudne sytuacje, a Wy będziecie mieli już po prostu tego dosyć. Dzięki temu łatwiej będzie Wam potem zareagować i pokonać skomplikowane momenty.

Bierzcie przykład z maratończyków, którzy w czasie biegu muszą przebiec ponad 42 km! Takie osoby doskonale zdają sobie sprawę, że na trasie na pewno będą musieli zmagać się ze swoimi słabościami. Korzystają oni jednak z wizualizacji takich sytuacji. Kiedy one nadchodzą, maratończycy są na to przygotowani i doskonale wiedzą co zrobić, aby wyjść obronną ręką i biec dalej.

Składanie publicznych obietnic

Bardzo skutecznym sposobem na odpowiednią motywację jest składanie publicznych obietnic. Zazwyczaj ludzie wyznaczają sobie cele, o których wiedzą.. tylko oni. To sprawia, że zdecydowanie łatwiej sobie odpuszczają, kiedy brakuje im zaangażowania (a trudne chwile, jak już wiecie z powyższego akapitu, zawsze kiedyś przyjdą). Chcecie w najbliższym czasie nauczyć się angielskiego? W takim razie możecie powiedzieć w pracy – przy wszystkich współpracownikach – że w ciągu jednego roku poprawicie swój poziom co najmniej o jeden stopień. To sprawi, że będziecie odczuwać większą presję i tym samym motywację, żeby udowodnić Waszym kolegom i koleżankom, że rzeczywiście jesteście w stanie to zrobić.

Wypisanie wszystkich możliwych korzyści

Nic tak nie motywuje, jak uświadomienie sobie wielu korzyści, które zagwarantujecie sobie po zrealizowaniu określonego zadania. Przed jego rozpoczęciem należy zatem wypisać na kartce wszystkie zalety, które uzyskacie, jeśli na przykład schudniecie określoną liczbę kilogramów czy ukończycie specjalistyczny kurs itp. Postarajcie się wymyślić możliwie jak najwięcej haseł, ponieważ te aspekty będą was motywować w ciągu kilku najbliższych tygodni czy nawet miesięcy. Skuteczną metodą jest zawieszenie sobie takiej kartki w dobrze widocznym miejscu – to stale będzie Was „nakręcać” do działania.

Dokładnie zaplanowane czynności

Bardzo istotne jest staranne zaplanowanie czynności, które mają Was doprowadzić do osiągnięcia zamierzonych celów. Najlepszym rozwiązaniem jest podzielenie konkretnego zadania na kilka – możliwych do wykonania – etapów. Lepiej jest wyznaczać sobie nieco dłuższe ramy czasowe, aby zagwarantować sobie wewnętrzny spokój i pewność, że wszystkie czynności – przy odpowiedniej systematyczności – są jak najbardziej do zrobienia.

Żelazna konsekwencja

Niestety, wielu osobom brakuje systematyczności, co powoduje, że zaplanowane działania nie są realizowane w terminie. To z kolei przyczynia się do coraz większego zniechęcenia i spadku motywacji. Kluczowe jest zatem właściwe podejście. Musicie uświadomić sobie, że bez regularności osiągnięcie wyznaczonych celów oraz wszystkich wypisanych wcześniej korzyści nie będzie możliwe.

Badania pokazują, że przeciętny człowiek może w 100% skupić się na danej rzeczy tylko przez kwadrans (potem musi sobie zrobić przerwę). Możecie zatem na początek wyznaczyć sobie taki okres i systematycznie go przestrzegać. Wtedy Wasza motywacja będzie na właściwym pułapie, ponieważ będziecie mieć świadomość, że jesteście w stanie konsekwentnie wykonywać dane zadanie. Jeśli zaś zauważycie, że możecie utrzymać Waszą koncentrację w dłuższym wymiarze, to stopniowo wydłużajcie ten czas.

Zapisywanie postępów

Nic tak nie motywuje, jak zauważalne postępy. Bardzo ważne jest zatem to, abyście przed rozpoczęciem wykonywania wyznaczonego celu zapisali stan początkowy, którym może być na przykład Wasza waga czy wiedza na temat danej dziedziny itp. Następnie powinniście systematycznie notować Wasz progres, który – zakładając systematyczną pracę – na pewno przyjdzie! Badania pokazują, że ludzie, którzy widzą efekty zdecydowanie łatwiej motywują się do kolejnych działań. Świetnym sposobem jest także nagradzanie się za widoczny progres. To również sprawi, że będzie Wam łatwiej iść na kolejny trening czy lekcje języka obcego itd.

Szukanie inspiracji

Dużo ludzi podkreśla, że bardzo motywują ich inspirujące osoby czy artykuły. Żyjemy w czasach, w których nie trudno jest coś takiego znaleźć. Aktualnie nie brakuje bowiem filmików czy wpisów na blogach, które skutecznie motywują do działania. Bardzo dużo sportowców podkreśla, że w ich przypadku niezbędnym składnikiem jest zaś motywująca muzyka. Wystarczy tylko popatrzeć na piłkarzy przed meczami, którzy zazwyczaj mają słuchawki na uszach i w taki sposób „nakręcają” się do walki. Powinniście zatem sprawdzić różne dostępne bodźce i stosować te, które najbardziej na Was działają. Polecam blog Jacka Wiśniowskiego na którym znajdziecie sporą dawkę motywacji, tematyki dotyczącej jak odnieś sukces.

artykuł zewnętrzny, fot. materiały nadesłane

Komentarze: