W ciągu ostatnich lat Internet znacząco zmienił sposób przekazywania informacji. Dawniej monopol na przekazywanie wiedzy o tym co dzieje się na świecie miały klasyczne media takie jak prasa, radio i telewizja Obecnie, w zasadzie każdy w kilka minut może zostać redaktorem własnego bloga przekazując w ten sposób swoje spojrzenie na świat.

W czasach dużej konkurencji w wielu branżach firmy coraz bardziej zaczynają dostrzegać konieczność lepszego docierania do klientów. Jednym z najbardziej popularnych narzędzi do wyszukiwania produktów i usług jest Internet. Dosyć skuteczną formą reklamy swoich usług jest pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych. Jeśli na przykład ktoś szuka hotelu w pobliżu lotniska Okęcie, to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że wpisze w Google Hotel Okęcie. W odpowiedzi otrzyma oferty hoteli najbardziej pasujące do tego zapytania. Promując swoją markę w Internecie warto zadbać o to, żeby o naszym produkcie było jak najwięcej treści, które utwierdzą ewentualnego klienta w słuszności wyboru. Do tego celu może posłużyć blog firmowy. Blog może służyć także jako środek do budowania marki osobistej i wymarzonej kariery. Dobrym przykładem tego jak blog buduje personal branding autorek są blogerki modowe. Najsłynniejsze z nich współpracują dziś z dużymi domami mody i rozwijają się zawodowo.

Blogi to ostatnio bardzo popularna forma wymiany poglądów. Za pośrednictwem Internetu swoje zdania wymieniają zarówno autorzy blogów jak i ich czytelnicy. Subiektywne opinie tracą prywatność. Większość blogerów to osoby znane początkowo wąskiemu gronu znajomych, ale umiejący zdobyć niemałą popularność. Szersze grono czytelników zyskują ludzie znani i popularni. Wpływ na decyzję innych ludzi może zaważyć blog eksperta. Za niejednym znanym nazwiskiem stoi duża instytucja, którą niejako taka osoba firmuje. Blog jest coraz bardziej powszechnym narzędziem komunikacji korporacyjnej i marketingowej. Jeśli autorami są np. ekonomiści, którzy poruszają na swoich blogach tematy ekonomiczne ważne dla kraju i społeczeństwa, dzielą się swoją wiedzą, analizami i przemyśleniami z czytelnikami, to w oczywisty sposób przyczyniają się do budowania marki firmy którą reprezentują. Ważne jest, aby treści przygotowywane na bloga były po prostu dobre, bo miałkość na pewno się nie przebije. Blog precyzyjnie trafia w grupę docelową. Poza tym nie jest cenzurowany. Promowanie się za pomocą blogu można realizować na dwa sposoby. Pierwszy, to założenie bloga firmowego, drugi zaś to sponsorowanie blogerów specjalizujących się w danej dziedzinie. Nie powinien jednak służyć manipulacji.