Rok 2014 był wyjątkowy dla fanów marki BMW, bowiem w Warszawie odbyła się wystawa BMW Art Car Collection. Była  to niecodzienna wystawa, która stanowi połączenie sztuki współczesnej oraz motoryzacji. Fani mogli przyjrzeć się z bliska sławnym modelom, stworzonym przez takich artystów jak: Andy Warhol, Roy Lichtenstein, Alexander Calder, David Hockney, Jenny Holzer oraz Jeff Koons.

Skąd pomysł na wystawę?

Wszystko zaczęło się w 1975 roku, kiedy to francuski kierowca wyścigowy Hervé Poulain zwrócił się do swojego przyjaciela artysty Alexandra Caldera z prośbą o pomalowanie jego samochodu wyścigowego BMW 3.0 CSL, auto miało odzwierciedlać ruch oraz dynamikę. Jest to pierwszy samochód z sześciu, który prezentowany jest podczas wystawy.

W kolejnych latach inni artyści podjęli ten sam pomysł, traktując maskę samochodu jako płótno i próbując uchwycić na niej dynamikę ruchu. Ostatnim samochodem, który dołączył do pięciu pozostałych egzemplarzy, było BMW M3 GT2 projektu Jeffa Koons’a, które w 2010 roku wzięło udział w wyścigu Le Mans.

Do zobaczenia będą następujące dzieła: BMW 3.0 CSL Alexandra Caldera, BMW M1 Andy’ego Warhol’a, BMW 850 Csi David’a Hockney’a, BMW 320i Roy’a Lichtenstein’a, BMW V12 LMR Jenny Holzer 'a, a także BMW M3 GT2 Jeff’a Koons.

Związek sztuki z motoryzacją

Wystawa ta jest niezwykle atrakcyjna nie tylko dla miłośników marki BMW, ale również dla wielbicieli sztuki nowoczesnej. Jest to jedyna tego rodzaju wystawa, która została uznana za bezcenną ze względu na swoją unikatowość, a także zaangażowanie znanych artystów.

Wystawa BMW Art Car Collection miała miejsce w najbardziej prestiżowych miejscach na świecie, takich jak paryski Luwr, czy Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. Było to więc wielkie wydarzenie, gdy wystawa na kilkadziesiąt dni zagościła w naszym kraju i przyciągnęła dużą liczbę odbiorców.

Sami odwiedzający przyznali, że wystawa robi ogromne wrażenie i jest jedyna w swoim rodzaju. Artyści, których dzieła możemy podziwiać na wystawie, wybierani byli przez jury, w skład którego wchodzili ważni kuratorzy sztuki i dyrektorzy muzeów z całego świata. Wielu artystów starało się dołączyć do grupy wybranych, jednak nie wszystkim się udało.

Artyści otrzymywali od jury wolną rękę, lecz musieli spełnić jeden warunek – ich wizja nie mogła mieć wpływu na aerodynamikę pojazdu. Niektóre samochody, zyskując nowy wygląd, przejechały zaledwie kilka metrów, inne zaś brały udział w licznych wyścigach, budząc niemałe emocje na torze.

BMW, a kultura

Warto wiedzieć, że marka BMW od wielu lat angażuje się w rozmaite projekty kulturalne organizowane na całym świecie. Jest to część strategii firmy, która uderza w sztukę współczesną, jazz, muzykę klasyczną, a także architekturę. W Polsce BMW Group od lat jest partnerem Festiwalu Ludwiga van Beethovena, organizuje koncerty BMW Jazz Club oraz ściśle współpracuje z Teatrem Wielkim – Operą Narodową.

W Polsce jest również realizowany projekt artystyczny BMW/ART/TRANSFORMS organizowany przez BMW Group – jest to program stypendialny stworzony z myślą o polskich artystach młodego pokolenia. Pierwsza edycja projektu zebrała aż22 artystów, którzy wzięli udział w Warsztacie Twórczym, tworząc oryginalne obiekty sztuki. Ich inspiracją i głównym tworzywem były maski modelu BMW serii 3.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez BMW TEAM, salon BMW z Długołęki koło Wrocławia