Podatkowy poradnik warszawskiego przedsiębiorcy – wszystko co warto wiedzieć o odliczaniu kosztów zakupu kawy

Kawa, herbata i woda to jedne z chętniej spożywanych napojów w ciągu dnia w pracy. Służą one nie tylko poprawieniu samopoczucia pracowników, ale i pomagają budować dobre relacje z kontrahentami.

Kwalifikowanie wydatków na zakup np. ekspresu na kapsułki nespresso i samych kapsułek jest częstym problemem z jakim stykają się przedsiębiorcy. Jeśli prowadzisz swoją firmę na terenie Warszawy lub w jej okolicach, możesz skorzystać z fachowej pomocy firm, które znajdziesz w Google pod hasłem rachunkowość warszawa.

Amatorów picia kawy jest wielu. Pijamy ją w pracy i na przeróżnych uroczystościach. Poprawia nam nastrój i dodaje sił do pracy. Rynek oferuje nam bogaty wybór kaw, więc każdy znajdzie dla siebie ulubiony smak. Jeśli chodzi o kawę w kapsułkach, to w zależności od producenta i rodzaju kawy jest jej od 5 do 7 gramów.

Aktualne przepisy podatkowe pozwalają nam na zaliczanie kosztów zakupu kawy jako kosztów uzyskania przychodów.

Według Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 28 lipca 1991 roku (Dz.U. 1991 Nr 80 poz. 350) koszty uzyskania przychodów to koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, zachowania ich albo zabezpieczenia źródła przychodów. Wyjątek stanowią koszty wymienione w art. 23

Ustawa mówi nam, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Tak więc art. 23 nie wyłącza z kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez firmę na zakup artykułów spożywczych na potrzeby pracowników i kontrahentów. Kosztów tych nie należy mylić z kosztami reprezentacyjnymi ( te zgodnie z art. 23 są wyłączone z kosztów uzyskania przychodów).

Tak więc zakup kawy, herbaty czy wody mineralnej nie nosi znamion wystawności, więc możemy swobodnie włączyć te wydatki do kosztów uzyskania przychodów.

Osobie prowadzącej firmę przysługuje z tytułu zakupu kawy, herbaty, wody mineralnej i akcesoriów służących do zaparzania kawy i herbaty, filiżanek, ekspresu do kawy, spieniacza do mleka itd. prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT. ( na mocy art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług w skrócie nazywaną ustawą o VAT). Aby takie odliczenie było możliwe, podatnik musi wykazać, że zakup kawy, herbaty czy wody mineralnej miał związek z wykonywaniem czynności opodatkowanych i prowadzoną działalnością gospodarczą. Zasada ta działa niezależnie od tego, czy dokonaliśmy zakupu czy tylko dzierżawimy sprzęt.

 

artykuł zewnętrzny, fot. materiały nadesłane

Komentarze: