Branża logistyczna rozwija się w Polsce dynamicznie. A rozwój firmy oznacza poszerzenie floty aut. Kiedy zamiast kilku samochodów w taborze masz kilkanaście, kilkadziesiąt a nawet kilkaset – konieczne jest trzymanie ręki na pieczy. Od ich efektywnego wykorzystania zależy bowiem to, jak konkurencyjny będzie Twój biznes. By zwiększyć swoje możliwości, postaw na nowoczesne zarządzanie flotą.

freight services. commercial delivery vans in row at transporting carrier shipping service company parking

Czym jest zarządzanie flotą? Jakie elementy powinno objąć? W jaki sposób nowoczesna technologia może pomóc w efektywnych działaniach CFM (car fleet management)? Oto kilka przydanych informacji.

Zarządzanie flotą to fundamentalny proces logistyczny

Samochód jest podstawowym narzędziem dla każdej firmy logistycznej (i nie tylko). Od tego, jak bardzo ekonomiczne jest jego wykorzystanie zależy tak naprawdę wszystko. Począwszy od możliwości firmy, gdy chodzi o sprawną realizację zleceń transportowych, aż po koszt realizacji usług i eksploatacyjny.

Zarządzanie flotą obejmuje wiele aspektów i wymaga, z jednej strony, całościowego oglądu sytuacji, z drugiej zaś – możliwości szybkiego sprawdzenia szczegółów dotyczących każdego auta. O jakie szczegóły chodzi? Lista może być nieskończenie długa, jednak najważniejsze elementy to:

  • aktualna pozycja pojazdu – dziś jest to możliwe, choćby dzięki profesjonalnemu monitoringowi GPS,
  • stan „załadowania” pojazdu – bo tzw. puste przebiegi to koszt dla firmy, a ich redukcja to szansa na optymalizację pracy,
  • stan techniczny pojazdu – m.in. daty kolejnych przeglądów technicznych,
  • dokumentacja – terminy, w których wygasają polisy ubezpieczeniowe auta itp.,
  • pracownicy wykorzystujący dane samochody w danym czasie i w ogóle,
  • planowane trasy przejazdu pojazdu,
  • średnie zużycie paliwa,
  • … i inne.

Dlaczego warto postawić na profesjonalne zarządzanie flotą?

Mając łatwy dostęp do wszystkich danych i statystyk związanych z funkcjonowaniem taboru pojazdów, można z łatwością alokować zasoby, kierując je tam, gdzie są potrzebne. Ale to nie wszystko. Zarządzanie flotą pozwala trzymać rękę na pulsie. Eliminuje m.in. wiele problemów technicznych – choćby dlatego, że żaden termin przeglądu czy serwisu nie przepadnie. Inteligentna kontrola i nadzór pozwalają również wyeliminować różnego rodzaju nieprawidłowości i nadużycia, które są częstą bolączką.

Jednym słowem: zarządzając flotą w świadomy i nowoczesny sposób, optymalizujesz koszty, a Twoja firma pracuje bardziej efektywnie.

Wykorzystaj nowoczesną technologię

W XXI wieku nie musimy już polegać na papierowej dokumentacji oraz wierze „na słowo”. Nowoczesne zarządzanie flotą odbywa się przy wykorzystaniu technologii IT. Relatywnie niewielka inwestycja w system zarządzania flotą – np. taki jak ten oferowany przez Happy Miles sprawi, że wszystkie elementy będą pod stałą kontrolą (źródło: http://happymiles.pl).

Jak to działa? Podstawą systemu jest przyjazna, intuicyjna aplikacja, z której możesz korzystać zarówno za pośrednictwem komputera, jak i urządzeń mobilnych. Podpięte do systemu pojazdy są stale monitorowane. Możesz w każdej chwili sprawdzić ich pozycję, stan techniczny, zużycie paliwa, przejechaną trasę, termin wygaśnięcia ubezpieczenia, kolejnego przeglądu technicznego… Oznacza to, że codzienna aktywność floty podlega nieustannej obserwacji, a Ty możesz z tak pozyskanych danych wyciągnąć wnioski i – jeśli taka jest potrzeba – dokonać zmian.

 

artykuł zewnętrzny, fot. materiały nadesłane