Wrocław – Europejska Stolica Kultury 2016

Europejska Stolica Kultury to działający na terenie Unii Europejskiej oraz krajów z nią blisko współpracujących specjalny program kulturalny, w ramach którego prowadzi się działania popularyzatorskie w odniesieniu do kultury każdego miasta i kraju.

Europejska Stolica Kultury jest bowiem zorganizowana w taki sposób, że w danym roku, zaczynając od roku 1985, wybierane jest jedno miasto, które przez cały rok będzie organizowało różne wydarzenia ze świata kultury nastawione na prezentowanie siebie i swojego kraju turystom tak z własnego kraju, jak i z terenów Unii europejskiej i całego świata. Do 2000 roku wybierano jedno miasto rocznie, a obecnie zazwyczaj są dwie stolice kultury. W roku 2016 jednym z miast-stolic był Wrocław i z całą pewnością wykorzystał swoja szansę.

Wrocław jako Europejska Stolica Kultury

Cały program nie opiera się bynajmniej tylko na zwróceniu uwagi na dane miasto i promowanie go w mediach. Podejmowane są bardzo realne działania nastawione na generowanie kultury nowej i nadawanie nowej dynamiki elementom obecnym już od dawna. Wrocław jako Europejska Stolica Kultury starał się przede wszystkim zapewnić szeroki dostęp do kultury swoim mieszkańcom oraz sprawić, by uczestniczyli oni w przedsięwzięciach i mogli się edukować odnośnie działania mechanizmów budowania kultury. Realizowane to było poprzez odpowiednią adaptację przestrzeni publicznej oraz wychodzenie artystów do ludzi. Cele Wrocławia były oczywiście także bardziej przyziemne i zakładano na przykład, że uda się poszerzyć bazę kultury rozumianą chociażby jako ilość grup teatralnych czy dawanych przez nich w każdym roku spektakli, jak również starano się powiększyć rzesze turystów przybywających w każdym roku do miasta.

Wydarzenia ESK

W idei europejskiej stolicy kultury najważniejsze są przede wszystkim same wydarzenia, które w ramach tego jak najbardziej konkretnego przedsięwzięcia się odbywają. Wrocław zorganizował całą masę ciekawych imprez. Przykłady można tutaj mnożyć. Jednym z najciekawszych wydarzeń był z pewnością kongres Lemologiczny, czyli trzydniowe wydarzenie poświęcone jednemu z najwybitniejszych polskich pisarzy, który w dodatku był silnie związany z miastem. Na Kongres zaproszeni zostali goście reprezentujący bardzo różne dziedziny nauki i omawiali wizje świata przyszłości malowane przez autora. Analizowano je pod tak różnymi kątami, jak socjologia, genetyka i astrofizyka. Trochę mniej poważnie do świata podeszła instalacja „Inwazja” jednego z wrocławskich artystów, który na terenie lokalnego aeroklubu stworzył nietypowe dzieło przedstawiające bociany dosiadane przez krasnale dokonujące tytułowej inwazji na miasto. Po „Inwazji” do aeroklubu i na samo lotnisko we Wrocławiu trafiały także inne instalacje. Paradoksalnie, w bardzo podobnym tonie zaprezentowały się wystawy z cyklu „Kościół, Piękno, Kicz” prezentujące współczesne pomysły architektoniczne kościoła katolickiego, który jak zwykle nie wie, co robić z nadmiarem pieniędzy i funduje nam koszmarki architektoniczne.

Autor artykułu
Goldenapartments.pl zapewniamy nocleg uczestnikom Europejskiej Stolicy Kultury

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *