Jesteś smakoszem wina? Jeśli ten szlachetny trunek pobudza Twoje kubki smakowe i inne zmysły, powinieneś koniecznie odwiedzić Saską Kępę w Warszawie, gdzie nie brakuje znakomitych lokali, w których można skosztować wysokiej jakości wina z najlepszych roczników. Można śmiało powiedzieć, że warszawska Saska Kępa spełnia wszystkie warunki, aby była określana mianem mekki dobrego wina i smaku.

wineglass-553467_640

Skład Win Sokołowski

Przy ulicy Francuskiej 12 a mieści się wine bar Saska Kępa. Lokal usytuowano w niskim budynku przy jednej z najbardziej znanych ulic tej części Warszawy. Przed wejściem znajduje się kilka stolików, niczym w najlepszych barach winnych na ulicach Paryża. Bar być może nie imponuje rozmiarem, ale dysponuje letnim i zimowym ogrodem, które zwiększają znacząco jego powierzchnię. Wystrój lokalu jest tradycyjny, a ceglane ściany pięknie komponują się z jasnymi meblami. To, co najważniejsze dla klientów Składu Win Sokołowskiego, to bogata karta, w której mocnym akcentem są wina węgierskie, w większości pochodzące z własnego importu. Obsługa wine baru staje na wysokości zadania i jest w stanie kompetentnie polecić wino każdemu klientowi. Warto w szczególności spróbować 6-puttonowego tokaju z wytwórni Royal Tokaji lub Dereszla. Do wina można zamówić zróżnicowane przekąski, pasty, dania główne i lunche.

O wysokiej popularności lokalu decyduje nie tylko znakomite położenie, ale i niecodzienny wybór wina i kameralna atmosfera, w której można odkrywać piękny bukiet węgierskich win.

Les Secrets du Vin

W bocznej uliczce Saskiej Kępy, przy ulicy Walecznych 68a znajduje się mała knajpka Les Secrets du Vin. Posiada kilka stolików na zewnątrz, a sam lokal jest malutki. Klimatyczna sala w piwnicy jest przeznaczona na imprezy zamknięte i degustacje. Restauracja Saska Kępa Les Secrets du Vin ma unikalny wystrój, a ciekawostką są zamurowane w podłodze butelki szampana.  Właścicielem lokalu jest Marc Torres pochodzący z Perpignan. Tłumaczy to, dlaczego w karcie baru znajdują się w większości wina francuskie, zwłaszcza z południa kraju, w tym wina słodkie – maury, banyuls czy rivesaltes. Jednym z najlepszych, a zarazem najdroższych win serwowanych tutaj gościom jest Château Clerc Milon 2007 z Pauillac. Do zjedzenia można tu zamówić przekąski rdzennie francuskie, m.in. ślimaki i kalmary panierowane, deski serów i wędlin.

Le Randez Vous

Francuski bar winny na Saskiej Kępie – La Randez Vous, znajduje się przy ulicy Nobla 3. Można napić się tu znakomitego wina francuskiego, różnych gatunków, pochodzących z winnic wszystkich regionów Francji. Do wina podaje się przekąski związane z francuską tradycją. Wnętrze lokalu przywodzi na myśl klimaty Paryża. Atutem oferty są często organizowane pokazy i degustacje win i serów.

13 Win – sklep z winami

Prócz wine barów, na Saskiej Kępie mamy szeroki wybór win z różnych stron świata. Prezentuje je między innymi sklep 13 Win.  Mieści się on w Galerii Handlowej Saska Kępa, przy ulicy Zwycięzców 28. To właściwie winiarnia połączona ze sklepem, w którym oferowane są klientom trunki z Portugalii, Włoch, Francji, Hiszpanii, a także z Argentyny, Urugwaju, Nowej Zelandii czy Chile. Można skosztować tu również win z Polski, zwłaszcza win autorskich.

 

artykuł zewnętrzny, fot. materiały nadesłane