Praca: fizjoterapeuta

Praca fizjoterapeuty jest mało znana i nie zawsze należycie doceniana. Na czym dokładnie polega i kogo możemy nazywać specjalistą fizjoterapii? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w artykule.

Specjaliści od urazów

Mianem fizjoterapeuty określa się absolwenta studiów wyższych tegoż kierunku, który zazwyczaj wykładany jest na uniwersytetach medycznych lub akademiach wychowania fizycznego, choć zdecydowana większość z nich nie kończy edukacji na zdobyciu uczelnianego dyplomu. Fizjoterapia jest dziedziną na tyle rozbudowaną i wielotorową, że specjaliści zajmujący się nią uczęszczają na wiele specjalistycznych kursów także wiele lat ( i wiele razy) po ukończeniu studiów. Istotny jest także fakt, że medycyna, obok elektroniki jest jedną z najbardziej i najprężniej rozwijających się dziedzin. Oznacza to, że specjaliści pracujący w sektorze medycznym, w tym fizjoterapeuci są niemal zmuszeni do aktualizacji i uzupełnienia swojej wiedzy na temat nowych rozwiązań oraz dostępnych terapii.  Fizjoterapeuci używają rozmaitych sprzętów, które pomagają im podczas procesu rehabilitacji pacjentów; im wyższa będzie ich jakość i lepsze (zatem i nowsze) rozwiązania techniczne, tym większe szanse na skuteczne leczenie pacjentów z większej ilości schorzeń i urazów.

Obowiązki służbowe

Jakim rodzajem schorzeń zajmują się specjaliści w dziedzinie fizjoterapii? Katalog jest dość szeroki; przede wszystkim, jest to rehabilitacja pacjentów, którzy są niesprawni fizycznie przez długi czas, częściowo lub całkowicie sparaliżowani – osoby cierpiące na choroby neurologiczne lub ich skutki uboczne, takie jak np. wylew krwi do mózgu, stardnienie rozsiane. Fizjoterapeuci zajmują się również osobami po ciężkich wypadkach, które walczą o powrót do zdrowia i całkowitej sprawności. Ich praca potrzebna jest na oddziałach neurologicznych, ortopedycznych oraz geriatrycznych – wszędzie tam, gdzie pacjenci nie są w stanie samodzielnie się poruszać i ćwiczyć sprawności swoich mięśni. Co ciekawe, do fizjoerapeutów udaję się także osoby całkowicie sprawne, lecz cierpiące na przewlekłe bóle pleców, lub różnych partii mięśni. Zazwyczaj są to osoby prowadzące siedzący tryb życia, który “mści” się na całej sylwetce. Wielu specjalistów fizjoterapii korzysta z możliwości oferowanych przez agencje pracy za granicą, jak np. http://www.ipfmedical.pl/ i decyduje się na emigrację zarobkową, która w przypadku tego zawodu jest bardzo opłacalna.

 

artykuł zewnętrzny, fot. materiały nadesłane

Dziennikarka muzyczna, twórczyni 80bpm.net. Współpracuje między innymi z portalami Onet.pl i Noisey.
Komentarze: