Swobodne spadanie to wyjątkowe doświadczenie, które przez długi czas było zarezerwowane tylko i wyłącznie dla skoczków spadochronowych. Teraz można przeżyć je podczas lotów w tunelu aerodynamicznym, które dostępne są również w Polsce.

loty-w-tunelu-aerodynamicznym

Tunele aerodynamiczne przede wszystkim stosowane są do badań aerodynamiki różnych pojazdów, między innymi samolotów czy samochodów. W nieco innej postaci są one stosowane również jako wsparcie dla spadochroniarzy, a także korzystać mogą z nich osoby bez żadnego wcześniejszego przygotowania w tej dziedzinie, które po prostu chcą poznać na własnej skórze swobodne spadanie, bez konieczności brania udziału w skoku spadochronowym.

Swobodnym spadaniem nazywa się ten okres, który ma miejsce od wyskoku z lecącego samolotu aż do otwarcia czaszy spadochronu. W przypadku popularnych skoków tandemowych, które mają miejsce z instruktorem, czas swobodnego spadania wynosi od 30 sekund do 60 sekund w zależności od wysokości wyskoku. To naprawdę wyjątkowe przeżycie, którego nie można opisać słowami i trzeba je przeżyć. Dotychczas na swojej skórze mogli doznać go tylko skoczkowie spadochronowi, ale teraz efektu swobodnego spadania można doświadczyć również podczas lotu w tunelu aerodynamicznym.

Tunele aerodynamiczne mają specjalną konstrukcję pionową. Wewnątrz znajdują się wentylatory, które są w stanie rozpędzić powietrze do prędkości rzędu 310 kilometrów na godzinę. To wystarczająca prędkość, aby podnieść w górę człowieka stojącego na ażurowej platformie wewnątrz tunelu – w ten sposób można przeżyć naprawdę wyjątkową przygodę, która na pewno na długo pozostanie w pamięci.

Do wzięcia udziału w locie nie trzeba wcześniejszych przygotowań, w tym szkoleń czy badań lekarskich. Jedynie przed wejściem do tunelu otrzymuje się wskazówki, jak postępować podczas zabawy. Nad bezpieczeństwem dodatkowo w czuwa instruktor. Zazwyczaj czas trwania jednego lotu to 1,5 minuty, ale można wykupić także wielokrotność jednej sesji. Chociaż to niewiele, to jednak warto pamiętać o tym, że w przypadku skoków spadochronowych czas swobodnego spadania to maksymalnie 60 sekund przy skoku z 4000 metrów.

Oczywiście, lot w tunelu aerodynamicznym nie daje takiej samej adrenaliny jak skok ze spadochronem, niemniej jednak to kapitalny wstęp do przygody ze spadochroniarstwem, a także alternatywa dla tych, którzy obawiają się skoku w przestworza. Plusem są również przystępne ceny, ponieważ za skok spadochronowy trzeba zapłacić znacznie więcej niż za lot w tunelu. Nie ma też tak wielu ograniczeń dotyczących stanu zdrowia oraz wieku.

Jeżeli również chcesz spróbować, jak lata się w tunelu aerodynamicznym, w Warszawie działa najnowocześniejszy w Polsce punkt tego rodzaju – to Flyspot, gdzie swoje usługi świadczy Profly. To tutaj można świetnie bawić się także ze znajomymi czy organizować imprezy biznesowe. Ceny we Flyspot są bardzo atrakcyjne – za podstawowy, 3-minutowy lot trzeba zapłacić 249 złotych. W przypadku dłuższych lotów można uzyskać dodatkowe obniżki. Rezerwacja możliwa jest pod adresem: https://profly.pl.

artykuł zewnętrzny, fot. materiały nadesłane