Czyszczenie tapicerki meblowej

Meble wypoczynkowe tapicerowane są jednym z najważniejszych przedmiotów wystroju wnętrz. Tapicerka meblowa to obicia materiałowe mebli do siedzenia i spania. Tapicerka, tak jak wykładziny i dywany, jest narażona na zabrudzenia dlatego, że z mebli tych korzystamy przez cały czas np. jedząc posiłki, przyjmując gości. Jest rzeczą niemożliwą, żeby eksploatując meble uniknąć na nich plam z jedzenia, picia, kredek, długopisów czy innych zabrudzeń. Może nie w każdym domu ale bywa, że częstym gościem na kanapie jest zwierzę domowe, którego łapy czy sierść nie zawsze jest czysta.myslenie

Kanapa w trakcie codziennego używania ulega wytarciom, zabrudzeniom, uszkodzeniom w typowych miejscach tj. oparcie głowy, pleców, podłokietniki. Zabrudzenia powodują niechęć może czasem odrazę do korzystania z nich. Tapicerka jest doskonałą pożywką dla bakterii i roztoczy mogącą dawać reakcje uczuleniowe u mieszkańców domu. Regularne czyszczenie domowym odkurzaczem nie pomoże w utrzymaniu walorów  zdrowotnych tylko w czystości mebli i to też nie na zawsze. Eliminowanie roztoczy z materiału obiciowego polega na zastosowaniu środka antyalergicznego, który niszczy je na długi okres czasu.

Nie należy zastanawiać się i odwlekać decyzję czyszczenia mebli zbyt długo, ponieważ im większe zabrudzenia, tym trudniej je doczyścić. Czyszcząc  sami możemy bardziej wetrzeć plamę w materiał i utrwalić ją co spowoduje trudniejsze odplamianie. Istnieją na rynku różne rodzaje plam, do których przed praniem należy dobrać odplamiacz np. do czyszczenia zabrudzeń po plamach wodnych, kawie, winie, krwi, gumach do żucia, sokach, plamach tłustych, itd. Odplamiacze używane niezgodnie z zastosowaniem , działają często odwrotnie niż powinny.

Czy znasz zasady czyszczenia tapicerki meblowej?

Do podstawowych zasad czyszczenia należy sprawdzenie efektywności odplamiacza na niewidocznym miejscu tapicerki. Nie należy czyścić barwnymi materiałami. Przy czyszczeniu nie używamy szczotek, ponieważ one tylko wcierają plamę w materiał i go niszczą.  Pewność dobrego rezultatu prania będziemy mieć po czyszczeniu profesjonalnym polegającym na użyciu aparatu w postaci pompy natryskowo – ssącej. Technologia czyszczenia ekstrakcyjnego, bo taką nosi nazwę, polega na naniesieniu środka piorącego na czyszczoną powierzchnię za pomocą spryskiwacza, a następnie odessaniu płynu wraz z rozpuszczonym brudem. Tą metodą są czyszczone meble tapicerowane, materace, kotary i inne materiały dekoracyjne.

Prane elementy są  gotowe do ponownego użytku już po krótkim upływie czasu ponieważ nie nasiąkają do końca wodą.

Podobnie jest czyszczona tapicerka skórzana. Czyścimy ją przez zastosowanie specjalnych środków czyszczących i rozpuszczających brud z jej powierzchni a następnie jest impregnowana specjalnym środkiem konserwującym nadającym jej miękkość i połysk.

Poprzez systematyczne czyszczenie meble odzyskają pierwotny wygląd i świeżość, a usunięcie alergenów i drobnoustrojów sprawia, że odpoczynek na nich jest zawsze przyjemnym relaksem.

Artykuł przygotowała firma Marcus MP – rzetelne sprzątanie biur Warszawa i okolicy wykonujemy zawsze profesjonalnie!

artykuł zewnętrzny, fot. materiały nadesłane

Dziennikarka muzyczna, twórczyni 80bpm.net. Współpracuje między innymi z portalami Onet.pl i Noisey.
Komentarze: