Gry typu Escape Room zdobywają popularność na całym świecie. Realna rozgrywka czerpie swoje inspiracje ze świata wirtualnego. Początkowo gry tego typu dostępne były jedynie na ekranach komputerów i to tylko w postaci tekstu. Wraz z rozwojem programowania i grafiki komputerowej zyskały nowe życie, a zachwyceni ich popularnością ludzie zaczęli tworzyć Escape Room w realnym świecie. Jak wygląda rozgrywka? Jakie są jej zasady i kto może się w to bawić? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

roomescape

Zasady gry
Gry komputerowe Escape Room dostępne w przeglądarkach internetowych od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. W skrócie chodzi o to, żeby w czasie krótszym niż wyznaczony, opuścić pokój, w którym jesteśmy zamknięci. Dokładnie tak samo wygląda rozgrywka w realnym świecie. Gra przewidziana jest dla grupy osób (od 2 do 5), a jedna rozgrywka trwa 60 minut. Drużyna zostaje zamknięta w pokoju, z którego teoretycznie nie ma wyjścia. Jej zadaniem jest znaleźć wszystkie ukryte szyfry, rozwiązać zagadki, otworzyć sejfy i finalnie znaleźć klucz do wyjścia. Zagadki nie są łatwe, w grze liczy się więc spryt i inteligencja. jeśli nie uda się otworzyć pokoju przed końcem czasu, drzwi otwierają się automatycznie a rozgrywka zostaje zakończona.

Charakterystyka pokoi
Każdy pokój dostępny w ramach gry Escape Room ma inną historię i aranżację. Sprawia to, że praktycznie każdy znajdzie coś co go zainteresuje. Fanom zagadek kryminalnych spodoba się pokój stylizowany na miejsce zbrodni, osoby lubiące filmy szpiegowskie zainteresują się włamaniem do tajnej bazy, a fajni historii spędzą ciekawie czas w komnacie rycerskiej. W każdym pokoju ukryte są zagadki, szyfry, klucze, sejfy, które będą potrzebne do otworzenia drzwi. Każdy pokój posiada również określony poziom trudności, mamy jednak gwarancje, że niezależnie od wybranej opcji każda rozgrywka będzie pasjonująca.

Praktyczne informacje
Pokoje Escape Room znajdują się w większych miastach Polski. Na pewno znajdziemy pokoje zagadek Escape Room w Warszawie np. https://roomescape.pl/escape-room/ i Trójmieście oraz w Lublinie. Przy grach tego typu nie ma ograniczeń wiekowych, jednak osoby poniżej 13 roku życia powinny zostać wcześniej zgłoszone pracownikom obsługi. Mogą oni zadecydować, że podczas zabawy będzie potrzeby animator. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku osób niepełnosprawnych. Osoby, które zmagają się z epilepsją również powinny zgłosić ten fakt pracownikom obsługi. W „pokojach ucieczki” znajduje się zegar który odmierza czas do końca rozgrywki. jest także specjalny przycisk „Panic Button”, którego naciśnięcie powoduje automatyczne otworzenie się drzwi i przerwanie rozgrywki.

Rozgrywka w Escape Room to świetny sposób na spędzenie ciekawego i emocjonującego czasu z rodziną. Niezapomniane wrażenia i dreszczyk emocji przy rozwiązywaniu zagadek gwarantowane!

tekst i fot.: mat nadesłane