Urok Kolombo i smak herbaty

Kolombo jest stolicą Sri Lanki i miastem o bogatej historii. Miasto znane dawniej jako Kalantota dziś pełni rolę głównego ośrodka gospodarki kraju, ale zachowało swój urok i nadal przyciąga turystów kochających egzotyczne podróże.


cejlon

Świątynie buddyjskie

Wśród niezwykłych miejsc, które warto zobaczyć będąc w Sri Lance są wymieniane świątynie buddyjskie. Jedna z najważniejszych świątyń buddyjskich znajduje się w Kandy. Mowa o Świątyni Zęba Buddy, gdzie jest przechowywany fragment relikwii. Poza tym, bardzo ważnym ośrodkiem buddyzmu pozostaje Anuradhapura. Wspomniane miasto znajduje się w odległości 250 km na północny wschód od Kolombo. Pierwotnie ośrodek pełnił rolę stolicy syngaleskiego państwa (ok. III w. p.n.e. – XI w.). Po upadku tego państwa miasto opustoszało i ponownie odkryli je Brytyjczycy. Do dziś pełni ono rolę ważnego ośrodka buddyzmu, a turyści mogą podziwiać buddyjskie świątynie, a także pałace i tzw. dom jałmużny.

kolombo

Styl kolonialny w Kolombo

Wycieczka na Sri Lankę, podobnie jak inne  egzotyczne podróże jest okazją do poznania odmiennej kultury i ciekawych miejsc, które mogą szokować Europejczyków, na przykład Muzeum Słonia Raja w Kandy, gdzie znajduje się wypchany słoń wykorzystywany dawniej podczas obrzędów religijnych i czczony przez buddystów. W Kolombo można zobaczyć m.in. muzea związane z epoką kolonializmu oraz wyjątkowe zabytki. Pochodzą one z okresu, gdy Cejlon był kolonią  portugalską, holenderską i angielską. Jeżeli interesują Cię kolekcje eksponatów pochodzących wyłącznie z epoki kolonializmu zajrzyj do muzeum mieszczącym się w dawnej rezydencji holenderskiego gubernatora (Muzeum Okresu Holenderskiego). Jeśli zaś chcesz zobaczyć więcej znajdź chwilę na zwiedzenie Muzeum Narodowego.

sri lanka

Plantacje herbaty w Nuwara Eliya

Za stolicę cejlońskiej herbaty uchodzi miasto Nuwara Eliya. Ze względu na bezkresne plantacje uchodzi ono za jeden z najpiękniejszych zakątków wyspy. Uroku dodają także wodospady, ale w porze suchej tracą swój urok i zamiast szumu wody można podziwiać skalne ściany. Na Wyspie Cejlon znajdują się plantacje herbaty Lipton. Jeżeli chcesz zobaczyć, skąd wywodzi się proszek w zaparzanych torebkach wybierz się do Lipton’s Seat. Znajduje się ono na wysokości 1970 m n.p.m. Zobaczysz wspaniały widok na dolinę. Wejście na Lipton’s Seat kosztuje zaledwie 50 LKR za osobę, czyli ok. 1,50 zł. Idąc spokojnym marszem od  fabryki Dambetenna po upływie ok. 2 godzin dotrzesz do celu.

Niezwykłe, egzotyczne podróże uczą i dostarczają niezapomnianych wrażeń. Niektóre z nich można uwiecznić na zdjęciach, inne schować w sercu i w pamięci. Opisane wyżej Kolombo jest miastem o bogatej historii. W stolicy Sri Lanki można dostrzec jej zróżnicowanie kulturowe, etniczne i religijne.

 

artykuł zewnętrzny, fot. materiały nadesłane

 

Dziennikarka muzyczna, twórczyni 80bpm.net. Współpracuje między innymi z portalami Onet.pl i Noisey.

Komentarze: