Spawarka inwertorowa – jak wybrać?

Chcąc spawać z dokładnie ustalonym prądem spawania, większą częstotliwością, a także w różnych warunkach, warto zainwestować w spawarkę inwertorową, która stanowi nowocześniejszą wersję rozwiązań transformatorowych.

6

Co to jest spawarka inwertorowa?

Mówiąc pokrótce, jest to urządzenie pracujące w oparciu o proces przetwarzania częstotliwości prądu, który jest pobierany z sieci. Wyposażone jest między innymi w niewielkich rozmiarów transformator oraz płytkę elektroniczną, która, poprzez dostosowanie częstotliwości, pozwala wyprodukować potrzebny prąd do spawania.

Ważną sprawą jest to, iż za sprawą spawarki inwertorowej jesteśmy w stanie z dokładnością do jednego ampera ustawić moc generowanego prądu, dzięki czemu możemy wykonywać precyzyjne zadania.

Co można spawać spawarką inwertorową?

Należy podkreślić, iż dzięki niewielkim gabarytom i solidnemu wykonaniu, urządzenia te mogą pracować w dowolnej pozycji. Za ich pomocą spawać można aluminium, stal, żeliwo i innego rodzaju metale używane w przemyśle.

Ogromną zaletą omawianego urządzenia jest fakt, iż jest w stanie pracować zarówno z materiałami grubymi, jak i bardzo cienkimi. Konkretne typy spawarek inwertorowych realizują spawanie metodami:

  • MMA – przy wykorzystaniu elektrod otulonych, realizowana w pracy w trudno dostępnych miejscach,
  • MIG-MAG – za sprawą wykorzystania elektrod gazowych, możemy spawać m.in. aluminium,
  • TIG – najdroższy typ spawarek, gdyż gwarantują największą dokładność i estetykę spoiny. Wykorzystuje elektrody nietopliwe.

Wybór konkretnego typu spawarki inwertorowej uzależniony jest od rodzaju zadań, jakie chcemy realizować. Pamiętajmy, że niektóre modele umożliwiają wykorzystanie więcej niż jednej metody.

Jaka spawarka – inwertorowa czy transformatorowa?

Urządzenia wykorzystujące inwertor to dużo nowsze wersje spawarek transformatorowych. Charakteryzują się one przede wszystkim mniejszymi rozmiarami, co zdecydowanie ułatwia ich przenoszenie. Ponadto spawarka inwertorowa jest ekonomiczniejsza – pobiera mniej energii i może pracować w sieci jednofazowej, w gniazdku o mocy 230V (spawarki transformatorowe wymagają sieci trójfazowej i mocy 400V). Wszystko to sprawia, że spawarka inwertorowa nie musi korzystać z osobnego generatora prądu.

Rozwiązania inwertorowe są także dużo stabilniejsze, zwłaszcza w warunkach wahań napięcia, dlatego lepiej sprawdzą się w codziennym użytku. Wadą spawarki inwertorowej jest natomiast większa cena w porównaniu do modeli transformatorowych i większa awaryjność, ze względu na bardziej skomplikowaną budowę.

Jaka spawarka inwertorowa? Najważniejsze parametry

Decydując się na zakup tej spawarki, musimy zwrócić uwagę na:

  • typ pracy – mowa o wykorzystywanych metodach – MMA, MIG-MAG, TIG – które zostały opisane powyżej,
  • natężenie prądu – zwane amperażem, mówi nam o tym, na jak grubych materiałach będziemy mogli pracować. Kupując urządzenia o amperażu do 160A, możemy liczyć wyłącznie na pracę z bardzo cienkimi materiałami typu kątowniki. Przedział od 160A do 250A zagwarantuje nam wykonanie wszystkich prac w warunkach domowych. Urządzenia mocniejsze niż 250A przeznaczone są natomiast dla profesjonalistów,
  • przydatne funkcje – mowa tu między innymi o opcjach:
  1. HOT START- zwiększa prąd przy starcie urządzenia,
  2. ARC FORCE – automatycznie stabilizuje łuk,
  3. ANTI STICK – zapobiega przyklejaniu się elektrody do materiału.

Jaka spawarka inwertorowa do 500 złotych? W tym przedziale cenowym możemy liczyć  na urządzenia pracujące metodami MMA i TIG, których natężenie prądu oscyluje w graniach od 100 do 199A.

Jaka spawarka inwertorowa do 1000 złotych? Bez problemu znajdziemy urządzenia o amperażu nawet d 299A. Posiadają one dodatkowo wiele funkcji ułatwiających pracę.

 

artykuł zewnętrzny, fot. materiały nadesłane

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *